Αρχική » 2024

Αρχείο έτους 2024

Μέτρηση λευκών αιμοσφαιρίων

 

Συνοπτικό διδακτικό σενάριο

 

Δημιουργός: Δάμτση Χαρούλα ΠΕ87.04

Τίτλος : Μελέτη και μέτρηση λευκών αιμοσφαιρίων

Εμπλεκόμενο/α Γνωστικό/ά Αντικείμενο/α: Αιματολογία, Βιολογία

Τάξη στην οποία απευθύνεται : Γ’ Τάξη Επαγγελματικού Λυκείου. Ειδικότητα Βοηθών Ιατρικών Εργαστηρίων

Σκοπός: Η κατανόηση και αναγνώριση των διαφορετικών κατηγοριών λευκών αιμοσφαιρίων και η μέτρηση των λευκών αιμοσφαιρίων από τους μαθητές.

Μαθησιακοί στόχοι:

– Να αναγνωρίζουν οι μαθητές τις διαφορετικές κατηγορίες λευκών αιμοσφαιρίων.

– Να καταμετρούν τα λευκά αιμοσφαίρια και να καταγράφουν τα αποτελέσματα χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Cell Counter.

– Να αναλύουν τα δεδομένα και να εξάγουν συμπεράσματα για την κατανομή των λευκών αιμοσφαιρίων.

 

Διάρκεια: 2  διδακτικές ώρες

Υλικοτεχνική Υποδομή :

– Διαδραστικός πίνακας

– Φορητές συσκευές (tablets) για κάθε ομάδα μαθητών

– Μικροσκόπια και χρωματισμένα αιματολογικά επιχρίσματα

– Εφαρμογή Cell Counter

– Πρόσβαση στο διαδίκτυο

– Εργαστηριακό εξοπλισμός και μέσα προστασίας

 

Συνοπτική περιγραφή :

Το μάθημα περιλαμβάνει τη μελέτη των κατηγοριών των λευκών αιμοσφαιρίων, την παρατήρηση και μέτρηση λευκών αιμοσφαιρίων σε χρωματισμένα αιματολογικά επιχρίσματα με τη βοήθεια μικροσκοπίου και της εφαρμογής Cell Counter. Οι μαθητές μελετούν τις κατηγορίες των λευκών αιμοσφαιρίων και χρησιμοποιούν την εφαρμογή Cell Counter για να καταγράψουν και να αναλύσουν τα δεδομένα τους. Το παρόν σενάριο διδασκαλίας ενσωματώνει ενδελεχή μελέτη, πρακτική άσκηση και ανάλυση αποτελεσμάτων, ενισχύοντας την κατανόηση και τις δεξιότητες των μαθητών.

Διδακτική μέθοδος:

Πυλώνας είναι η Διαφοροποιημένη διδασκαλία αξιοποιώντας και άλλες μεθόδους όπως διερευνητική, ιστοεξευρένηση, ομαδοσυνεργατική μέθοδος και βιωματική μάθηση. Οι διδακτικές τεχνικές που ενσωματώνονται στις παραπάνω μεθόδους είναι: η πρακτική εφαρμογή, ομάδες εργασίας, διάλεξη, συζήτηση-διάλογος, εννοιολογικός χάρτης, καταιγισμός ιδεών.

Οργάνωση της τάξης:

– Εισαγωγή και θεωρία στην ολομέλεια.

– Διαχωρισμός σε ομάδες των 3-4 ατόμων για την ιστοεξερεύνηση, τη μελέτη των επιστημονικών άρθρων και τη δημιουργία εννοιολογικού χάρτη.

-Διαχωρισμός σε ομάδες των 2-3 ατόμων για την εκτέλεση των εργαστηριακών δραστηριοτήτων (ανάλογα και με τη διαθεσιμότητα μικροσκοπίων).

– Συζήτηση και συμπεράσματα στη ολομέλεια της τάξης.

 

Προστιθέμενη αξία των ΤΠΕ:

– Άμεση καταγραφή και ανάλυση δεδομένων μέσω ψηφιακών εργαλείων

– Βελτίωση της συνεργασίας και της επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών

– Δυνατότητα οπτικοποίησης των αποτελεσμάτων σε πραγματικό χρόνο

 

Δραστηριότητες/Φάσεις διδασκαλίας (ο χρόνος ενδεικτικά):

1η διδακτική ώρα :

  • Εισαγωγή (18 λεπτά)

-Ως εφόρμηση τίθεται το ερώτημα για ποιο λόγο είναι χρήσιμη η καταμέτρηση των λευκών αιμοσφαιρίων. Ακολουθεί ένας σύντομος καταιγισμός ιδεών.

– Παρουσίαση:

  1. των βασικών κατηγοριών λευκών αιμοσφαιρίων: ουδετερόφιλα, λεμφοκύτταρα, μονοκύτταρα, ηωσινόφιλα, βασεόφιλα.
  2. Της Σημασίας της καταμέτρησης λευκών αιμοσφαιρίων στην αιματολογία.
  3. Εισαγωγή στην εφαρμογή Cell Counter και παρουσίαση των λειτουργιών της.

 

  • Μελέτη και Αναγνώριση Λευκών Αιμοσφαιρίων (20 λεπτά)

– Οι μαθητές, σε ομάδες, μελετούν τις κατηγορίες των λευκών αιμοσφαιρίων χρησιμοποιώντας επιστημονικά άρθρα και εικόνες από το διαδίκτυο (οδηγίες στα σχετικά φύλλα εργασίας).

– Συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε κατηγορίας λευκών αιμοσφαιρίων.

 

  • Δημιουργία εννοιολογικού πίνακα (7 λεπτά)

Στην ολομέλεια της τάξης οι μαθητές αναλαμβάνουν ανά ομάδα μέσω του εκπροσώπου τους να σχηματίσουν και να συμπληρώσουν έναν εννοιολογικό πίνακα στον διαδραστικό πίνακα της τάξης. Οι μαθητές ανά ομάδα μελέτης τοποθετούν σωστά την κάθε κατηγορία των λευκών αιμοσφαιρίων και δίπλα σχετικές  αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες αυτών, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή e-me Mindmaps.

 

2η διδακτική ώρα :

  • Εργαστηριακή (πρακτική) Άσκηση στο Εργαστήριο (35 λεπτά)

– Οι μαθητές φοράνε τα κατάλληλα προστατευτικά μέσα (γάντια, ιατρικές ποδιές).

– Χρησιμοποιούν μικροσκόπια για να παρατηρήσουν χρωματισμένα αιματολογικά επιχρίσματα.

– Χρησιμοποιούν την εφαρμογή Cell Counter για την καταμέτρηση των λευκών αιμοσφαιρίων που παρατηρούν (οδηγίες στα σχετικά φύλλα εργασίας).

– Καταγράφουν τα αποτελέσματα στην εφαρμογή ανά κατηγορία λευκών αιμοσφαιρίων. Στη συνέχεια διαβιβάζουν την καταγραφή αυτή στο αρχείο word με όνομα «καταμέτρηση λευκών» που υπάρχει στους υπολογιστές στους σταθμούς εργασίας. Εν συνεχεία γίνεται μετονομασία τους αρχείου σε (αριθμός ομάδας)_επίχρισμα (κωδικός επιχρίσματος) και upload / ανέβασμα του αρχείου στο padlet της τάξης.

 

  • Συζήτηση και Ανάλυση (10 λεπτά)

– Συζήτηση για τα αποτελέσματα της καταμέτρησης.

– Συμπεράσματα σχετικά με την κατανομή των λευκών αιμοσφαιρίων και τη σημασία τους.

 

Αξιολόγηση:

Αρχική-διαγνωστική αξιολόγηση: Τίθεται ερώτημα για ποιο λόγο είναι χρήσιμη η καταμέτρηση των λευκών αιμοσφαιρίων. Ακολουθεί σύντομος καταιγισμός ιδεών.

 

– Ενδιάμεση – διαμορφωτική αξιολόγηση: Δημιουργία εννοιολογικού πίνακα. Στην ολομέλεια της τάξης οι μαθητές αναλαμβάνουν ανά ομάδα μέσω του εκπροσώπου τους να σχηματίσουν και να συμπληρώσουν έναν εννοιολογικό πίνακα στον διαδραστικό της τάξης. Οι μαθητές ανά ομάδα μελέτης τοποθετούν σωστά την κάθε κατηγορία των λευκών αιμοσφαιρίων και σχετικές αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες αυτών, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή e-me Mindmaps.

Τελική αξιολόγηση: καταγραφή των αποτελεσμάτων της καταμέτρησης στο  αρχείο word που υπάρχει στους υπολογιστές με τους σταθμούς εργασίας. Μετονομασία τους αρχείου σε (αριθμός ομάδας)_επίχρισμα (κωδικός επιχρίσματος) και upload/ ανέβασμα του αρχείου στο padlet της τάξης.

 

Πηγές:

– Εφαρμογή Cell Counter

– Εκπαιδευτικό υλικό από το Φωτόδεντρο

http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/pdf/8547/4308/24-0245-02_Aimatologia-Aimodosia-I_G-EPAL_Vivlio-Mathiti/

 

– Επιστημονικά άρθρα και εικόνες από το διαδίκτυο

https://eclass.uoa.gr/modules/document/file.php/MED456/%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%9B%CE%95%CE%A5%CE%9A%CE%91%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A7%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%91.pdf

 

Σημαντικά links:

– [Εφαρμογή Cell Counter στο Google Play Store]

– [Εφαρμογή Cell Counter στο Apple App Store]

– [Φωτόδεντρο]( http://photodentro.edu.gr)

https://scholar.google.com/

 

 

Επεκτάσεις:

– Μελέτη παθολογικών καταστάσεων που επηρεάζουν την κατανομή των λευκών αιμοσφαιρίων.

– Πραγματοποίηση επιπλέον εργαστηριακών πειραμάτων με διαφορετικά δείγματα αίματος.

20230403 093708

 

20230403 113159

 



Λήψη αρχείου

 

 



Λήψη αρχείου

 

 

Παρασκευή θρεπτικών Υλικών, Αιματούχο και σοκολατόχρωμο άγαρ

20220309 120423 1

20230124 125607 1

 

Ονοματεπώνυμο: Δάμτση Χαρούλα

Ειδικότητα: Βοηθοί Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων

Τάξη / Τμήμα: Γ΄ΙΕ1

Σχολική Μονάδα: 2ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης

 

 

Μάθημα: Μικροβιολογία Εργαστήριο

Διδακτική Ενότητα: «Προετοιμασία για την παρασκευή Αιματούχου και Σοκολατόχρωμου Άγαρ»

Ωριαία διδασκαλία 45΄

 

Σκοπός:

Να γνωρίσουν οι μαθητές την προετοιμασία για την παρασκευή των θρεπτικών υλικών, Αιματούχου και Σοκολατόχρωμου Άγαρ.

 

Στόχοι:

  • Να ξεχωρίζουν οι μαθητές/-τρίες τα απαραίτητα υλικά και εργαλεία για την παρασκευή Αιματούχου και Σοκολατόχρωμου Άγαρ.
  • Να διατυπώνουν οι μαθητές τον ορισμό του Αιματούχου και Σοκολατόχρωμου Άγαρ.

 

Επιλογές περιεχομένου:

Μικροβιολογία ΙΙ Γ΄ΕΠΑΛ,  Ειδικότητα: Βοηθών Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων, σελίδες 147-149.

 

Μεθοδολογικές επιλογές διδασκαλίας:

Κεντρικός πυλώνας είναι η μέθοδος διαφοροποιημένης διδασκαλίας με επικουρικές προσεγγίσεις της διερευνητικής, της ομαδοσυνεργατικής, της βιωματικής μεθόδου και της ιστοεξερεύνησης.

 

Διδακτικές Τεχνικές:

Διάλογος συζήτηση, ερωτοαποκρίσεις, εννοιολογικός χάρτης, ομάδες εργασίας, αφήγηση, παιχνίδι ρόλων- δραματοποίηση,

 

Διδακτικά Μέσα και Υλικά:

  • Διαφάνειες Παρουσίασης (power point) με εικόνες και 3 βίντεο (1 δική μας δημιουργίας και 2 επεξεργασμένα)
  • Φύλλα δραστηριοτήτων
  • Φύλλα αξιολόγησης
  • Φύλλο ανάθεσης εργασίων
  • Padlet
  • Διαδικτυακό κουίζ στην ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα medic.lab.school
  • Εργαστηριακός εξοπλισμός, υλικά και εργαλεία.

 

 

 

 

 

Ανάπτυξη δεξιοτήτων:

Γνωστικών:

  • Να κατονομάζουν τα εργαλεία – υλικά που απαιτούνται για την παρασκευή των θρεπτικών υλικών Αιματούχου και Σοκολατόχρωμου Άγαρ.

 

Κιναισθητικών:

  • Να δουν και να αισθανθούν οι μαθητές τις διαφορές μεταξύ των δύο θρεπτικών υλικών.

 

Μεταγνωστικών:

  • Να παρατηρούν και να αποτυπώνουν τα χαρακτηριστικά των θρεπτικών υλικών, αναπτύσσοντας κριτική σκέψη και λογική συμπεριφορά.
  • Να προσεγγίζουν με επαγγελματισμό δεοντολογικά ανάλογο των χώρων των βιοιατρικών εργαστηρίων και επιστημών με σκοπό την ασφάλεια και υγεία στο χώρο εργασίας.

 

Αξιολόγηση Διδασκαλίας:

 

  • Αρχική- Διαγνωστική με ομαδική δραστηριότητα παρατήρησης εικόνων και συζήτησης στην ολομέλεια στην φάση της αφόρμησης.
  • Ενδιάμεση με την δημιουργία εννοιολογικού χάρτη με τα αποτελέσματα της δραστηριότητας.
  • Τελική αυτοαξιολόγηση του εκπαιδευτικού με τη διανομή ανώνυμου, σύντομης απάντησης τεστ και αξιολόγηση αποτελεσμάτων των μαθητών με κουίζ σωστού- λάθους.

 

 

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΡΟΗΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

 

  • 1ο Άνοιγμα της διδασκαλίας «ΑΦΟΡΜΗΣΗ»

Αφόρμηση με την παρουσίαση εικόνων με τριβλία που περιέχουν αιματούχου και σοκολατόχρωμου άγαρ. Ακολουθούν ερωτοαποκρίσεις (ανάκληση προϋπάρχουσας γνώσεις – σύνδεση με τους στόχους), οι μαθητές/-τρίες απαντούν σε τέσσερις σύντομες ερωτήσεις και έτσι επιτυγχάνεται η έναρξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Επιπλέον επιτυγχάνεται διαγνωστική αξιολόγηση (αναστοχασμός) για την προϋπάρχουσα γνώση των μαθητών/-τρίων. 3 λεπτά.

 

  • 2ο Εισαγωγή στο γνωστικό αντικείμενο της διδασκαλίας

Α) Δραστηριότητα Νο1 εργασία σε δύο ομάδες (Α και Β), οι οποίες εν συνεχεία κάθε ομάδα χωρίζεται σε 2 υπο-ομάδες που θα έχουν λιγότερους και πιο συγκεκριμένους στόχους π.χ. άλλοι θα ασχοληθούν να αναζητήσουν και να παρουσιάσουν τον ορισμό και άλλοι την τεχνική παρασκευής των θρεπτικών υλικών (προκειμένου να επιτευχθεί καλύτερη ροή και ταυτόχρονα να εξασφαλιστεί ότι όλα τα παιδιά θα αναλάβουν πιο ενεργό ρόλο). Οι μαθητές-/τρίες θα αναζητήσουν πληροφορίες στο διαδίκτυο, σε προτεινόμενες επιστημονικές σελίδες με εγκυρότητα και αξιοπιστία, διερευνώντας  οι υπο-ομάδες Α για το Αιματούχου και  οι υπο-ομάδες Β για το Σοκολατόχρωμο Άγαρ. Οι πληροφορίες διαχέονται στην ολομέλεια μέσω των εκπροσώπων των ομάδων και επίσης θέτουμε στα παιδιά την πρόκληση να επιλέξουν ποια ομάδα έκανε την καλύτερη παρουσίαση για ετεροαξιολόγηση. 5 λεπτά.

Β) Προβολή εκπαιδευτικών βίντεο τα οποία είναι προϊόντα παραγωγής (μοντάζ) βιντεοσκοπημένων στιγμιοτύπων παρασκευής θρεπτικών υλικών μέσα στο εργαστήριο της σχολικής μονάδας του 2ου ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολής από μαθητές της ειδικότητας. 2 λεπτά.

 

  • 3ο Κυρίως διδασκαλία

Α) Δραστηριότητα Νο2 εργασία σε δύο ομάδες (Α και Β). Οι μαθητές/-τρίες θα συμμετέχουν σε μια βιωματική άσκηση μέσα από την οποία θα πρέπει να ξεχωρίσουν τα 15 υλικά -εργαλεία που θα χρειαστούν για να παρασκευάσουν αιματούχο και σοκολατόχρωμο άγαρ, μέσα από 30 εργαλεία – υλικά. Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται στην ολομέλεια μέσω των εκπροσώπων των δύο ομάδων με την δημιουργία ενός εννοιολογικού χάρτη στον πίνακα. Ο εννοιολογικός χάρτης  θα αποτελέσει ενδιάμεση αξιολόγηση, με συμπεράσματα για το βαθμό εμπέδωσης των γνωστικών εννοιών της διδασκαλίας.

Β) Δραστηριότητα Νο3 εργασία σε δύο ομάδες (Α και Β). Οι μαθητές/-τρίες στα πλαίσια της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου διδασκαλίας, εργάζονται σε ομάδες συζητούν και απαντούν σε τρεις ερωτήσεις κρίσεως, οι απαντήσεις απαιτούν κριτική σκέψη, συνδυασμό των πληροφοριών, σύγκριση παραμέτρων και της γνώσης που δόθηκε τόσο στην εν λόγω διδασκαλία όσο και σε προηγούμενες, αναστοχασμός για όσα έμαθαν μέσα από την παρούσα διδασκαλία, για όσα ήδη γνώριζαν όχι μόνο από το μάθημα της Μικροβιολογίας αλλά και αναζητώντας εξηγήσεις και στην επιστήμη της αιματολογίας. Οι απαντήσεις συζητούνται στην ολομέλεια. 20 λεπτά.

 

  • 4ο Αυτοαξιολόγηση Εκπαιδευτικού και του συνόλου της Διδασκαλίας

Δραστηριότητα Νο4 εργασία ατομική. Διανέμεται ένα ανώνυμο τεστ στους μαθητές/-τρίες και απαντούν σύντομα σε τρεις ερωτήσεις. Τα τεστ παραδίδονται στον εκπαιδευτικό. Το υλικό αυτό θα χρησιμοποιηθεί από τον εκπαιδευτικό για την αυτοαξιολόγηση του εκπαιδευτικού του έργου, τον αναστοχασμό και την αυτοπραγμάτωση του. 2 λεπτά

 

  • 5ο Αξιολόγηση των αποτελεσμάτων της Διδασκαλίας

Δραστηριότητα Νο5 εργασία ατομική. Διανέμεται ένα φύλλο αξιολόγησης στους μαθητές/-τρίες και απαντούν σύντομα σε πέντε ερωτήσεις Σωστού-Λάθους. Τα φύλλα αξιολόγησης τα κρατούν οι μαθητές, για την προσωπική τους ανατροφοδότηση και αξιολόγηση. 2 λεπτά

 

  • 6ο Ανακεφαλαίωση- Σύνοψη της διδασκαλίας

Οι απαντήσεις  της δραστηριότητας Νο5 δίνονται από τους μαθητές/-τρίες ενώ η εκπαιδευτικός παρουσιάζει διαφάνεια και συνοψίζει, ανακεφαλαιώνοντας  τα βασικά σημεία της διδασκαλίας. 10 λεπτά

 

  • 7ο Ανάθεση εργασίας για το σπίτι

Α) Οι μαθητές/-τρίες καλούνται να βρουν φωτογραφίες του Αιματούχου και του Σοκολατούχου Άγαρ στο διαδίκτυο ή από άλλες πηγές, συλλέγοντας χρήσιμες πληροφορίες για τα δύο θρεπτικά υλικά (κυρίως αναφορικά με την παρασκευή τους). Τα αποτελέσματα είτε αναρτώνται και ανακοινώνονται από τους μαθητές στο padlet της τάξης είτε θα συζητηθούν προφορικά στο επόμενο μάθημα.

Β) θα αναρτηθεί μετά το πέρας του σχολικού ωραρίου ζωντανό κουίζ στην δικτυακή πλατφόρμα της τάξης medic.lab.school με αναφορά σε οπτικοακουστικό υλικό που θα εξαχθεί από την περάτωση της παραπάνω διδασκαλίας. 2 λεπτά.

 

20221128 100236

 

Καλώς ήλθατε στο εργαστήριο βιοιατρικών επιστημών του 2ου ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης!

Ο βοηθός βιοιατρικών εργαστηρίων,  ασχολείται με την ανάλυση δειγμάτων βιολογικών υλικών για την υποστήριξη της διάγνωσης, της θεραπείας και της πρόληψης ασθενειών. Τα κύρια καθήκοντά τους περιλαμβάνουν:

  1. Ανάλυση Αιματολογικών Δειγμάτων: Εκτελούν εξετάσεις αίματος για να αξιολογήσουν την κατάσταση των αιμοσφαιρίων και να ανιχνεύσουν αναιμία, λευχαιμία και άλλες αιματολογικές διαταραχές.
  2. Μικροβιολογικές Εξετάσεις: Καλλιεργούν και ταυτοποιούν μικροοργανισμούς από δείγματα, όπως αίμα, ούρα και πτύελα, για να εντοπίσουν λοιμώξεις.
  3. Βιοχημικές Αναλύσεις: Μετρούν τα επίπεδα διαφόρων χημικών ουσιών στο σώμα, όπως γλυκόζη, ένζυμα και ηλεκτρολύτες, για την παρακολούθηση της λειτουργίας των οργάνων.
  4. Ιστολογικές και Κυτταρολογικές Εξετάσεις: Επεξεργάζονται και εξετάζουν ιστούς και κύτταρα για την ανίχνευση καρκίνου και άλλων παθολογικών καταστάσεων.
  5. Μοριακή Βιολογία: Χρησιμοποιούν τεχνικές όπως PCR για την ανίχνευση γενετικών ανωμαλιών και λοιμώξεων.
  6. Ασφάλεια και Ποιότητα: Διασφαλίζουν ότι όλα τα αποτελέσματα είναι ακριβή και αξιόπιστα, τηρώντας αυστηρά πρότυπα ποιότητας και ασφάλειας.

Ο ρόλος τους είναι κρίσιμος για τη σωστή διάγνωση και θεραπεία ασθενειών, καθιστώντας τους αναπόσπαστο μέρος του συστήματος υγειονομικής περίθαλψης

 

20240110 140232 20240110 140129

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Αντίθεση