ΠΑΙΔΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Οι εκπαιδευτικοί  και οι μαθητές/-τριες του Δημοτικού Σχολείου Χώρας Φολεγάνδρου, ευχαριστούμε θερμά τον κ. ΓΑΚΗ ΑΝΤΩΝΗ για την ευγενική δωρεά των παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων του :

1. ”Οι φύλViber 2022 10 15 23 44 24 496ακες της φύσης”Viber 2022 10 15 23 44 25 572

2. ”Χάρης ο Χ-ερευνητής και το μυστήριο της λίμνης”

Viber 2022 10 15 23 44 24 869

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Τίτλος : Σε μια ρώγα από σταφύλι

1ο ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ :  Οι φίλοι μου κι εγώ

Γνωριμία ομάδας
● Δημιουργία Κανόνων ομάδας           ● Εισαγωγή στη θεματική της φιλίας
● Ανάπτυξη ενεργητικής ακρόασης    ● Κατανόηση σημασίας της συνεργασίας

● Ας γνωριστούμε ● Μπερδέματα και ξεμπερδέματα

Όλα τα παιδιά κάθονται σε κύκλο και το πρώτο στη σειρά παιδί παίρνει  μία μικρή μπάλα και τη δίνει σε ένα άλλο παιδί, λέγοντας κάτι που του αρέσει γι αυτό το παιδί, ένα κοπλιμέντο, γιατί είναι καλός φίλος ή γιατί τον/την συμπαθεί.  Στο τέλος, συζητάνε όλοι στην ολομέλεια τι μάθανε από αυτή τη δραστηριότητα.

2ο βιωματικό εργαστήριο : Το παγκάκι της φιλίας

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα

• Διερεύνηση τρόπων έκφρασης ενδιαφέροντος και
    υποστήριξης των άλλων

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Τα παιδιά αρχικά παρακολουθούν μία μικρού μήκους ταινία για ένα αγόρι
που πήγε σε ένα καινούργιο σχολείο. Η δραστηριότητα αυτή έχει σκοπό να
ευαισθητοποιήσει τα παιδιά για τη μοναξιά και τις επιπτώσεις της στην ψυχολογία των ανθρώπων.

Viber 2023 01 15 14 37 10 494
The new kid starting a new School

3ο βιωματικό εργαστήριο : Σε μια ρώγα από σταφύλι

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα

• αναγνώριση της σημασίας του τραγουδιού, της μουσικής,
    του χορού, του χιούμορ στη σύνδεση των ανθρώπων και της
    ομάδας

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Τα παιδιά μαθαίνουν να τραγουδούν το τραγούδι Τσιριτρό σε ποίηση του Ζαχαρία Παπαντωνίου και μουσική του Γιώργου Λαμπελέτ. Στη συνέχεια, τα παιδιά ζωγραφίζουν ένα πουλάκι σε μία κόλλα Α4 . Αφού το χρωματίσουν και το κόψουν γύρω-γύρω με το ψαλίδι τους, κολλάνε στο κάτω μέρος ένα γλωσσοπίεστρο. Επιπλέον, σχεδιάζουν, χρωματίζουν και κόβουν μεγάλους κύκλους σαν ρώγες σταφυλιού.Τα παιδιά, κρατώντας τα σπουργίτια που κατασκεύασαν, τραγουδούν (ή ακούν) και δραματοποιούν το περιεχόμενο του τραγουδιού Τσιριτρό. Χτυπάνε μύτες, κουνούν ουρές, τρωγοπίνουν και αφήνουν γέλια και χαρούμενες φωνές ( μουσικοκινητική δραστηριότητα).

ΠΗΓΗ : ΙΕΠ_Σε μια ρώγα από σταφύλι