Μπασδέκη Χρυσαφούλα

Ιστότοπος της Τεχνολογίας

Ήρων ο Αλεξανδρεύς

Ιαν 201723

Ο Ήρων ο Αλεξανδρεύς (10-75) ήταν Έλληνας μηχανικός και  γεωμέτρης. Έζησε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου. Η πιο διάσημη εφεύρεσή του είναι η αιολόσφαιρα ή ατμοστρόβιλος, η πρώτη ατμομηχανή στην ιστορία. Υπήρξε διευθυντής της περίφημης Ανώτατης Τεχνικής Σχολής της Αλεξάνδρειας, το πρώτο πολυτεχνείο που είχε ιδρυθεί στο Μουσείο για μηχανικούς. Λέγεται ότι ακολουθούσε την θεωρία των ατόμων και τη Μηχανική σύνταξη του Φίλωνα. Ιδέες του Κτησίβιου ήταν βάση για κάποια από τα έργα του. Ήταν γνωστός και ως Ήρων ο Κτησιβίου(ως μαθητής πιθανότατα του του μεγάλου μαθηματικού και εφευρέτη Κτησίβιου) και Ήρων ο Μηχανικός.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ήρων ο Αλεξανδρεύς

Τα σχόλια είναι κλειστά.