Τα υποχρεωτικά πειράματα Φ.Ε. στο Γυμνάσιο – Βιντεοσκοπημένα

Εδώ μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε το αρχείο Word  στο οποίο περιέχονται βιντεοσκοπημένα πειράματα που αντιστοιχούν σε όλα τα υποχρεωτικά αλλά και τα προτεινόμενα πειράματα του Γυμνασίου για όλα τα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών (Φυσική, Χημεία, Βιολογία και Γεωγραφία) για το σχολικό έτος 2019-2020 .   Όπου προσφέρεται, υπάρχουν και υπερσύνδεσμος που οδηγούν σε εικονικά πειράματα (προσομοίωση) που αντιστοιχούν στο εκάστοτε πείραμα.

Όποιος θέλει να έχει τα βίντεο των πειραμάτων σε δικό του αποθηκευτικό χώρο (φλασάκι, εξωτερικό δίσκο κλπ) για να μην χρειάζεται να τα κατεβάζει από το διαδίκτυο την  ώρα του μαθήματος, μπορεί είτε να επικοινωνήσει μαζί μου (κιν.: 6977236059, e-mail: bob.apostolou@gmail.com) είτε να επικοινωνήσει με το κατά τόπους ΕΚΦΕ και να τα πάρει από εκεί. Απαιτείται περίπου 1GB διαθέσιμος χώρος.

Για να κατεβάσετε το συγκεκριμένο αρχείο, απλά κάντε κλικ στο «ΑΡΧΕΙΟ WORD” που ακολουθεί:

ΑΡΧΕΙΟ WORD

Σχετικές πληροφορίες:

Στο συγκεκριμένο αρχείο word θα βρείτε βιντεοσκοπημένα πειράματα και προσομοιώσεις θεματικά εστιασμένα στο μάθημα σας.  Το να αναζητήσει ο καθένας από μόνος του βιντεοσκοπημένα πειράματα και προσομοιώσεις που να ταιριάζουν στο μάθημά του είναι μια χρονοβόρα και πιθανώς ατελέσφορη διαδικασία.

Όλα τα πειράματα είναι αριθμημένα ώστε να μπορείτε εύκολα το πείραμα που αναφέρεται στο αρχείο excel να το βρείτε στον φάκελο όπου τα έχετε αποθηκευμένα, στην περίπτωση που έχετε τα βίντεο των πειραμάτων στο δικό σας αποθηκευτικό μέσο.

Η χρησιμότητά των βιντεοσκοπημένων πειραμάτων:

Τα βιντεοσκοπημένα πειράματα, όπως και τα εργαστηριακά (live) πειράματα, δίνουν στον μαθητή την δυνατότητα να δει το φυσικό φαινόμενο που περιγράφεται στη θεωρία και έτσι συνδέουν το μάθημα με την πραγματική (καθημερινή) ζωή.  Αυτό κάνει το μάθημα ενδιαφέρον για τους μαθητές με αποτέλεσμα η συμμετοχή τους στο μάθημα να αυξάνεται,  όπως και η κατανόηση των εννοιών.  Για αυτό το λόγο, τα βιντεοσκοπημένα πειράματα, όπως και τα εργαστηριακά, προσφέρονται ως εφαλτήριο ή έναυσμα για την έναρξη μιας ενδιαφέρουσας και αποτελεσματικής διδασκαλίας. Επίσης προσφέρονται ως βάση για την έναρξη δραστηριοτήτων διερεύνησης, κάτι που είναι ζητούμενο στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών.

Τέλος, η ανάρτηση των βιντεοσκοπημένων πειραμάτων σε καμιά περίπτωση δεν στοχεύει στην αντικατάσταση των εργαστηριακών (live) πειραμάτων όπου αυτά είναι εφικτά.  Η αξιοποίησή τους προτείνεται σε περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα πραγματοποίησης εργαστηριακών πειραμάτων λόγω έλλειψης χρόνου ή οργάνων και υλικών. Παρόλα αυτά, σε πολλές περιπτώσεις, αν τα βιντεοσκοπημένα  πειράματα χρησιμοποιηθούν κατάλληλα, μπορεί να προσφέρουν παρόμοιο διδακτικό αποτέλεσμα με τα εργαστηριακά πειράματα επίδειξης.

Το αρχείο είναι σε διαρκή επεξεργασία και θα εμπλουτίζεται συνεχώς.

Το αρχείο επισυνάπτεται και σε μορφή pdf