Διευκρίνιση για το σχολικό εγχειρίδιο της Χημείας τεύχος Β της Γ τάξης Γενικού Λυκείου. Αφορά τον Περιοδικό Πίνακα

Μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Πράξη 17/08-04- 2021 του Δ.Σ.) ανακοινώνεται ότι:
Στο 6ο Κεφάλαιο του σχολικού βιβλίου του μαθήματος της Χημείας Γ’ Λυκείου (Τεύχος Β΄, έκδοση 2019) των Ομάδων Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας, και ειδικότερα στην ενότητα 6.3 “Δομή του περιοδικού πίνακα (τομείς s, p, d, f) – Στοιχεία μετάπτωσης”, διευκρινίζονται σχετικά με τον τομέα f του Περιοδικού Πίνακα των Στοιχείων τα ακόλουθα:
1. Ο πλέον πρόσφατος Περιοδικός Πίνακας των Στοιχείων της Διεθνούς Ένωσης Καθαρής και Εφαρμοσμένης Χημείας (IUPAC) μπορεί να ανακτηθεί σε μορφή αρχείου pdf από το σύνδεσμο:

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ, ΤΠΕ & Χημεία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.