Εκπαίδευση Μαθητών/τριών Γενικού Λυκείου στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Έρευνας Σωματιδιακής Φυσικής – CERN

Εγκρίθηκε η υλοποίηση του εν λόγω προγράμματος για μαθητές/τριες Α΄ και Β΄ Γενικού Λυκείου σχολικού έτους 2020-2021.
Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Έρευνας Σωματιδιακής Φυσικής – CERN, μέσω του προγράμματος HSSIP (High School Students Internship Programme), δίνει τη δυνατότητα σε νέους/ες μαθητές/τριες από έξι προσκεκλημένες χώρες ετησίως (για το έτος 2021 περιλαμβάνεται και η Ελλάδα) να εργαστούν οι ίδιοι/ες στο περιβάλλον του Διεθνούς Ερευνητικού Κέντρου CERN.  Πιο συγκεκριμένα, η εν λόγω εκπαίδευση αφορά 24 μαθητές/τριες Α΄ και Β΄ Γενικού Λυκείου όλης της χώρας, οι οποίοι/ες θα έχουν κλείσει τα 16 χρόνια μέχρι τις 29 Αυγούστου 2021 και μεγαλύτεροι/ες, θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του Ευρωπαϊκού Κέντρου Ερευνών CERN, στη Γενεύη της Ελβετίας, τον Σεπτέμβριο 2021 και θα έχει διάρκεια δύο εβδομάδων (από 12 Σεπτεμβρίου 2021 έως 25 Σεπτεμβρίου 2021). Οι μαθητές/τριες θα επιλεγούν μέσα από συγκεκριμένες διαδικασίες και θα συνοδεύονται από δύο συνοδούς καθηγητές/τριες οι οποίοι/ες επίσης θα επιλεγούν με συγκεκριμένα κριτήρια.

Για περισσότερεςπληροφορίες δείτε:

Α) τη σχετική ενημέρωση του ΥΠΑΙΘ και

Β) το έγγραφο του CERN στο οποίο περιγράφφεται η διαδικασί ασυμμετοχής.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ, ΤΠΕ & Φυσική. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.