Τα παραδοσιακά όργανα του τόπου μας

Η Κρήτη είναι γνωστή για τα παραδοσιακά της όργανα και για την εκλεκτή μουσική της.

Παρακάτω παρουσιάζουμε τα μουσικά όργανα του τόπου μας που συνεχίζουν την παράδοση χρόνων.

• Λύρα-Λυράκι-Βιολί

Η λύρα στα δεξιά θεωρείται το κύριο λαϊκό όργανο της Κρήτης τα τελευταία 10 χρόνια ενώ το λυράκι πού είναι στην μέση είναι παλιότερο και παιζόταν πρίν εφευρεθεί η λύρα. Το βιολί είναι επίσης ένα από τα κύρια τοπικά μουσικά όργανα αλλα δεν είναι τόσο γνωστό όσο η λύρα λόγω της δυσκολίας της κατασκευής του.

• Λαούτο

Το λαούτο είναι το σημαντικότερο μουσικό όργανο μετά τη λύρα και το βιολί και είναι χρήσιμο για να βοηθάει τους οργανοπαίχτες να κρατήσουν τον ρυθμό του τραγουδιού.

Η παραδοσιακή μουσική ενδιαφέρει τα νέα παιδιά. Δείτε εδώ συμμαθητές μας που παίζουν και τραγουδούν στη σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου.