Λίγα λόγια για τον συντάκτη

Ονομάζομαι Μπισούκης Ηλίας και συμμετέχω στο εξ αποστάσεως σεμινάρια etwinning III  “Εργαλεία δημιουργίας ιστοτόπων – Συνεργατικά και υποστηρικτικά εργαλεία”

Κατάγομαι από την Πτολεμαΐδα, είμαι παντρεμένος και  μόνιμος δάσκαλος  σε σχολείο της Πάτρας.

Κάνω προσπάθειες να  αλλάξω τον παραδοσιακό σχεδιασμό των διδασκαλιών μου και να γίνω περισσότερο ευέλικτος, προσεγγίζοντας τη γνώση με διαφορετικό τρόπο. Eλπίζω να επανακαθορίσω το ρόλο μου ως εκπαιδευτικός αρχικά  υιοθετώντας νέες καινοτόμες παιδαγωγικές πρακτικές,  ώστε τελικά να μπορώ να διαμορφώσω ένα δημιουργικό περιβάλλον μάθησης με τη χρήση των ΤΠΕ, που θα με βοηθήσουν  να προσεγγίσω τους διδακτικούς  στόχους  με ένα εναλλακτικό και καινοτόμο τρόπο.

Συμμετείχα με το σχολείο μου   στο  Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα “ATS2020 – Ενίσχυση Κομβικών Δεξιοτήτων”   το οποίο  εισηγείται  νέες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και καινοτόμα εργαλεία για την ανάπτυξη και την αξιολόγηση των δεξιοτήτων αυτών. Έχουμε δημιουργήσει μαζί με τους συναδέλφους στο σχολείο μου, ένα ιστολόγιο στη διεύθυνση https://blogs.sch.gr/diarach/

Με εκτίμηση,

Μπισούκης Ηλίας