Αρχική » Second Life » “Εικονικές” διαμαρτυρίες και διαδηλώσεις

Δεκέμβριος 2008

“Εικονικές” διαμαρτυρίες και διαδηλώσεις

Ο εικονικός κόσμος του Second Life πολύ συχνά αποτελεί χώρο έκφρασης κοινωνικής αντίδρασης σε γεγονότα της πραγματικής ζωής.

Πιο πρόσφατη είναι η έκφραση αλληλεγγύης στον άδικο χαμό του μαθητή Αλέξη Γρηγορόπουλου. Λίγους μήνες νωρίτερα η απόφαση της ιδιοκτήτριας εταιρείας Linden Lab να αυξήσει το κόστος αγοράς και συντήρησης γης σε ένα τμήμα του Second Life ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων και διαμαρτυριών.

price-hike-protest.jpg

Άλλες περιπτώσεις είναι η πορεία για την ειρήνη στο Ιράκ (Ιανουάριος 2007), που έγινε παράλληλα με την πραγματική πορεία στην Ουάσινγκτον και οι διαμαρτυρίες για πιθανή περίπτωση εισβολής στο Ιράν το Φεβρουάριο του 2007.

slrallyiraque.jpg

slpeace.jpg

iranprotest_004.jpg

Αλλά και οι εργαζόμενοι στην  εταιρεία IBM που χρησιμοποιεί το Second Life για την εκπαίδευσή τους διαμαρτυρήθηκαν σε επικείμενη περικοπή του μισθού τους το Σεπτέμβριο του 2007.

ibmslstrike.jpg

Παλιότερες διαμαρτυρίες αφορούσαν στην κυκλοφορία στο εικονικό περιβάλλον του Second Life ενός προγράμματος (του copyBot) που θα μπορούσε να αντιγράψει οποιαδήποτε αντικείμενο είχε κατασκευαστεί μέσα σε αυτό, με αποτέλεσμα να χάσουν σημαντικά κέρδη όσοι ασχολούνταν με κατασκευές (building) και εμπορεύονταν τα προϊόντα τους.

second-life-protest.jpg

Με κλικ στις εικόνες μπορείς να μεταβείς στα σχετικά άρθρα.