Ανεξάρτητη Μελέτη (Independent Study)

Σεπτέμβριος 25, 2008 ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Οι στρατηγικές διδασκαλίας που περιλαμβάνονται στην ανεξάρτητη μελέτη στοχεύουν στην αύξηση της εμπιστοσύνης των μαθητών στον εαυτό τους και στην ενίσχυση των δικών τους πρωτοβουλιών για αυτοβελτίωση. Η ανεξάρτητη μελέτη των μαθητών λαμβάνει χώρα υπό την επίβλεψη και τις οδηγίες του διδάσκοντα και μπορεί να έχει ομαδικό χαρακτήρα (σε ζευγάρια ή μικρές ομάδες).

πηγή: http://olc.spsd.sk.ca/DE/PD/instr/indepen.html

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ανεξάρτητη μελέτη (independent study) ,στρατηγικές διδασκαλίας (instructional strategies) Ετικέτες: , .

Μεταστοιχεία

Σεπτέμβριος 2008