edu-genia

Φιλοξενείται στο Blogs.sch.gr

Η Μεσόγειος θάλασσα !!!

Κατασκευή βάρκας από χαρτί.

Ψηφιακό λεξικό “τα ζώα του δάσους”

Το Δάσος

Ψηφιακό λεξικό “Τα ζώα της αυλής”

Τρελά αθλήματα

Συμπερίληψη

Ο όρος συμπεριληπτική εκπαίδευση αποδίδει στα ελληνικά τον όρο << inclusive education>>. Με αυτόν τον όρο προσδίδεται έμφαση στην εκπαίδευση του συνόλου των μαθητών της εκάστοτε τάξης και ταυτόχρονα αναφέρεται στο σύνολο των δραστηριοτήτων τουν σχολείου στις οποίες πρέπει να συμμετέχουν όλοι οι μαθητές, ανεξάρτητα από ενδεχόμενες δυσκολίες. Ο όρος συμπερίληψη περικλείει την έννοια του << ανήκειν>> ενώ ο κάθε εκπαιδευτικός πρέπει και οφείλει να εκπαιδεύει και να καθοδηγεί τα παιδιά με ή χωρίς δυσκολίες προκειμένου να βιώνουν την ιδιότητα του ισότιμου μέλους στην σχολική τάξη η οποία μπορεί να παρομοιαστεί με κοινωνική ομάδα. Περιλαμβάνει τον καθένα αλλά και όλους ( Στασινός, 2013, DfEE  ). Περιλαμβάνει προσαρμογές ή τροποποιήσεις σε τομείς όπως στο πρόγραμμα, οργανωτικές διαρρυθμίσεις, στρατηγικές διδασκαλίας, πρόσθετη ή παράλληλη στήριξη, συμμετοχή σε κοινές δραστηριότητες κ.τ.λ. Είναι στην ουσία μια διαδικασία προσαρμογής του γενικού σχολείου στις ανάγκες του συνόλου των μαθητών της τάξης.

Καλημέρα κόσμε!