bardimary's blog

Άλλος ένας καταπληκτικός ιστότοπος Blogs.sch.gr

Αρχεία για Μάρτιος, 2017


Ψηφιακό σενάριο: Κοσμητολογία-Κρέμες

ΚΟΣΜΗΤΟΛΟΓΙΑ-ΚΡΕΜΕΣ

                                    Ψηφιακό Σενάριο  
Μάθημα:Κοσμητολογία
Τάξη: Γ΄τάξη ΕΠΑΛ -Τομέας Υγείας Πρόνοιας και Ψυχικής Ευεξίας
Διδακτική ενότητα: Κεφάλαιο 8- Κρέμες
Εκτιμώμενη διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες
Στόχοι Αναλυτικού Προγράμματος:
Στόχοι Διδακτικής ενότητας: Μετά το τέλος της διδακτικής ενότητας θα πρέπει να είναι σε θέση: 
1. Να διακρίνουν τις διαφορές μεταξύ μιας κρέμας και ενός γαλακτώματος
2. Να ταξινομούν τις κρέμες ανάλογα :α)με τον τύπο του δέρματος, β)με τα δραστικά συστατικά τους, γ)με τη δράση τους στο δέρματος
3. Να εξηγούν γιατί η σύσταση μιας κρέμας επηρεάζει την υφή,τη δραστικότητα και τον τρόπο εφαρμογής της
4. Να προτείνουν στην/ον εκάστοτε καταναλώτρια/τη την κατάλληλη κρέμα
5. Να περιγράφουν τα χαρακτηριστικά ενός ξηρού δέρματος
6. Να διακρίνουν τους διάφορους τύπους δέρματος
7. Να κατανοούν τη σημασία των φυσικών ενυδατικών παραγόντων (Ν.Μ.F.) 
8. Να εξοικειωθούν με τη μέθοδο παρασκευής και την αξιολόγηση μιας κρέμας (π.χ. νύκτας)

Συνοπτική περιγραφή της διδασκαλίας:

Φάσεις ψηφιακού σεναρίου:

1η Φάση:Εισαγωγή στην έννοια των κρεμών, ξηρού   δέρματος,
               τρόπων ενυδάτωσης δέρματος

 Χώρος διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής
Εκτιμώμενος χρόνος:15 min

2η Φάση:Χαρακτηριστικά διαφόρων τύπων κρεμών

Χώρος διεξαγωγής:Εργαστήριο Πληροφορικής
Εκτιμώμενος χρόνος:12 min


3η Φάση:Παρασκευή κρέμας νύχτας

Χώρος διεξαγωγής: Εργαστήριο Κοσμητολογίας,-εναλλακτικά Εργαστήριο  Πληροφορικής
Εκτιμώμενος χρόνος:(στο εργαστήριο Κοσμητολογίας :40min, στο εργαστήριο Πληροφορικής:10min) 

4η Φάση: Αξιολόγηση  

 Χώρος διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής
Εκτιμώμενος χρόνος:5min-7min

O εκπαιδευτικός θα δώσει τις πληροφορίες που χρειάζονται οι μαθητές στις πρώτες δύο φάσεις είτε χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα του moodle στο μάθημα του :α)σύνδεση με κάποια σχετική  ιστοσελίδα β)παιχνίδι φιδάκι γ)σταυρόλεξο,δ)κρυπτόλεξο κ.τ.λ. , είτε με απευθείας σύνδεση στο διαδίκτυο. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσει παιχνίδι ρόλων (καταναλωτής -πωλητής προϊόντων ) και να καταγραφούν σε ηλεκτρονική μορφή τα αποτελέσματα
Στην τρίτη φάση εάν δεν χρησιμοποιήσει το εργαστήριο Κοσμητολογίας αλλά το εργαστήριο Πληροφορικής μπορεί να χρησιμοποιήσει πρόγραμμα -παιχνίδι παρασκευής καλλυντικών προϊόντων  αντίστοιχο με αυτό του παρασκευής φαγητών.
Στην τέταρτη  φάση θα απαντήσει σε σύντομο ερωτηματολόγιο (που θα περιλαμβάνει ερωτήσεις σύντομης απάντησης και πολλαπλών επιλογών)για έλεγχο και ανατροφοδότηση.


ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
  2 η  διδακτική ώρα της ενότητας:
Οδηγίες:
-Γίνονται ερωτήσεις από τον διδάσκοντα για σύνδεση με την προηγούμενη ενότητα του ίδιου κεφαλαίου
-Μέσα στα επόμενα 10 λεπτά θα διαβάσετε τις πληροφορίες που σας δίνονται στον ακόλουθο σύνδεσμο https://ocp.teiath.gr/courses/AISTH_UNDE109/  και θα χρησιμοποιήσετε το λεξικό που υπάρχει για την ενότητα αυτή https://ftiaxnokallyntika.wordpress.com/lexiko-kallyntikon/.  
-Κατόπιν θα αναφέρετε τις απορίες σας 
-Ακολούθως θα λύσετε το σταυρόλεξο  με τα είδη των κρεμών που υπάρχουν https://crosswordlabs.com/view/untitled148703 
-Θα προχωρήσουμε στην εικονική παρασκευή της κρέμας νύχτας μέσα από πρόγραμμα στον υπολογιστή (θα το δημιουργήσουν οι καθηγητές πληροφορικής του σχολείου) Θα υπάρχουν πάρα πολλές πρώτες ύλες, από τις οποίες θα επιλέξουν . Θα ακολουθήσετε Τις οδηγίες εδώ:  https://moodleseminar2016-2017.wikispaces.com/%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B4%CE%B7+%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1+%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1
-Μπορείτε να ελέγξετε τις γνώσεις πάνω στην παρασκευή των κρεμών και των πρώτων υλών στην ακόλουθη διεύθυνση:https://ocp.teiath.gr/modules/exercise/exercise_result.php?course=AISTH_UNDE103&eurId=2469
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .Σας περιμένουμε στο επόμενο μάθημα!!!

1.
Έγκαυμα:
Τα εγκαύματα, είναι βλάβες του δέρματος, που προκαλούνται από
θερμότητα, χημικές ουσίες,ηλεκτρισμό ή ακτινοβολία. Έτσι αντίστοιχα διακρίνονται σε θερμικά, χημικά, εγκαύματα απόηλεκτρισμό και ακτινικά. Ομότιμες δερματικές βλάβες μπορεί να προκληθούν και κατά τηνεπαφή με υλικά πολύ χαμηλής θερμοκρασίας.
Η βαρύτητα ενός εγκαύματος, προσδιορίζεται:
• Από το βάθος της εγκαυματικής βλάβης
• Από την έκταση που καταλαμβάνει η βλάβη
Νεότερες κατατάξεις, περιγράφουν τα εγκαύματα ως:
• Μερικού πάχους
• Ολικού πάχους
Η βαρύτητα ενός εγκαύματος και ο κίνδυνος που δημιουργείται για την ζωή του θύματος,
αποτελούν συνδυασμό του βάθους και της έκτασης του εγκαύματος. Έτσι, διακρίνονται σε
ήπια, μέτρια και βαριά εγκαύματα.
Αντιμετωπιση εγκαύματος
Η πρώτη ενέργεια που πρέπει να γίνει, εάν κάποιος βρίσκεται σε έναν φλεγόμενο χώρο και
καίγονται τα ρούχα του, είναι να κατασβησθεί η φωτιά από τα ρούχα. Εάν δεν υπάρχει
διαθέσιμο νερό, καλύπτεται το θύμα με ένα σεντόνι ή με μια κουβέρτα για να σβήσει η φωτιά.
Εάν ούτε αυτά είναι διαθέσιμα, το θύμα κυλίεται πάνω στο δάπεδο. Εν συνεχεία μεταφέρεται
αμέσως στον καθαρό αέρα. Του αφαιρούνται δακτυλίδια, κοσμήματα, ρολόι και γενικά κάθε
μεταλλικό αντικείμενο, που μπορεί να διατηρεί θερμότητα. Εάν ο τραυματίας δεν αναπνέει
(λόγω εισπνοής καπνού, κ.λπ.), θα πρέπει κάποιος γνώστης Α ́ βοηθειών να ξεκινήσει
αναζωογόνηση («φιλί της ζωής»). Εάν αναπνέει, διαβρέχονται οι εγκληματικές επιφάνειες με
άφθονο δροσερό νερό. Αφαιρούνται τα ρούχα. Κατά την αφαίρεσή τους απαιτείται προσοχή,
διότι υπάρχουν περιπτώσεις ενσωματώσεως του υφάσματος πάνω στηνεγκληματική επιφάνεια
(«κολλάνε τα ρούχα στο δέρμα»). Τότε σχίζεται με προσοχή ή κόβεται με ένα ψαλίδι το
ύφασμα και εγκαταλείπεται το τμήμα του πάνω στην εγκληματική επιφάνεια. Εφ ́ όσον το
θύμα διατηρεί τις αισθήσεις του και καταπίνει ελεύθερα, μπορεί νατου δοθεί νερό να πιεί και
κάποιο διαθέσιμο παυσίπονο για την αντιμετώπιση του πόνου. Μεταφέρεται σε Θεραπευτήριο
για περαιτέρω εκτίμηση της κατάστασής του και αντιμετώπιση.Σε περίπτωση ηλιακών
εγκαυμάτων, απαγορεύεται η επανέθεσε στη θερμική ηλιακή ακτινοβολία, μέχρι να
υποχωρήσει η κατάσταση.
Στην προσβεβλημένη περιοχή, γίνεται επάλειψη με ανακουφιστικέςυδατικές κρέμες.

Αντιμετώπιση εγκαύματος

εργασια Π36.2


Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Αντίθεση
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων