Απρ 03 2017

«Ημερίδα :Ο λαϊκός πολιτισμός στην εκπαίδευση: Το παράδειγμα του χορού»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας, τον σχολικό σύμβουλο φυσικής αγωγής Περιφέρειας Ηπείρου και το ΚΠΕ Φιλιππιάδας μέσω των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων διοργανώνουν ημερίδα για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών της Α/βαθμιας και Δ/βαθμιας.Παρακαλείσθε να ενημερώσετε ενυπόγραφα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και να δηλώσετε τη συμμετοχή εκπαιδευτικών στον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι την Τρίτη 4/4/2017.

Πρόγραμμα Ημερίδας
Ο λαϊκός πολιτισμός στην εκπαίδευση: Το παράδειγμα του χορού.
Πέμπτη 6/4/2016
4ο Δημοτικό Πρέβεζας
5:45-6:00 :Εγγραφές χαιρετισμοί.
6:00-6:45: α)Τι είναι λαϊκός πολιτισμός, β) Ο παραδοσιακός χορός στην εκπαίδευση : Παραδείγματα διαθεματικών διδακτικών προσεγγίσεων.
Δρ Ελευθερία Γκαρτζονίκα – Κώτσικα.

6:45-7:00: Παρουσίαση εκπαιδευτικού προγράμματος « Χαρτογράφηση των Ελληνικών λαϊκών μουσικών οργάνων. Εφαρμογή τους στο Google maps»
Πέτρος Τσολάκης, Εκπαιδευτικός.

7:00-7:10 Διάλλειμα καφές
7:10-8:30: Εργαστήρια. Δομώντας ένα πρόγραμμα με βάση τον λαϊκό πολιτισμό. Δρ Ελευθερία Γκαρτζονίκα – Κώτσικα