Το blog μου

Ανδρέας Χατζημηνάς

Όταν το περιβάλλον, αγαπά το σχολείο

Απρ 201722

Η περιβαλλοντική εκπαίδευση βοηθά τους μαθητές της Δ.Ε. να έρθουν σε επαφή με πράγματα και καταστάσεις, ιδιαίτερα για τους μαθητές των μεγάλων αστικών περιοχών, που δεν μπορούν να βιώσουν στην καθημερινότητά τους. Τους καθιστά ενεργούς πολίτες. Ένα μάθημα που πραγματεύεται πολλά περιβαλλοντικά θέματα, είναι το Γεωλογία & Διαχείριση Φυσικών Πόρων. Ωστόσο επειδή είναι μάθημα επιλογής και συνάμα οι μαθητές των Λυκείων αρχίζουν από την Α’ Λυκείου να επιλέγουν τα μαθήματα βαρύτητας που θα παρακολουθήσουν, αυτόματα μαθήματα όπως το παραπάνω δεν χρίζει ιδιαίτερης προσοχής από τους περισσότερους μαθητές.

από κάτω από: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Όταν το περιβάλλον, αγαπά το σχολείο

Τα σχόλια είναι κλειστά.