96η επέτειος απελευθέρωσης των Ιωαννίνων

Πρόσκληση Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης

πρόσκληση Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ιωαννίνων

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων, στα πλαίσια του εορτασμού της 96ης επετείου απελευθέρωσης της πόλης, συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και του Δήμου Ιωαννιτών, στις 20-21 Φεβρουαρίου 2009, με την έκθεση πρωτότυπων έργων των μαθητών του Σχολείου, αντίγραφα εγγράφων και λιθογραφιών της εποχής, που πραγματοποιείται στο ισόγειο της Νομαρχίας. Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν την Τετάρτη 18/2/2009 και ώρα 13:00.

Παράλληλα διοργανώνει εκδήλωση προς τιμήν του ελευθερωτή της πόλης Ταγ/χη Ιωάννη Βελισσαρίου,την ίδια ημέρα και ώρα 19:00 στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος,της Ζωσιμαίας Ακαδημίας.

Σημαντικά σημεία σταθμοί στη ζωή του Ιωάννη Βελισσαρίου

Εξώφυλλο αφιερώματος

εξώφυλλο αφιερώματος

1861_Γεννιέται στο Πλοέστι της Ρουμανίας, από γονείς Κυμαίους. 1877_Έρχεται στην Αθήνα για να καταταγεί εθελοντής στον Ελληνικό Στρατό. Πηγαίνει στην Αίγυπτο όπου φοιτά σε γαλλικό σχολείο. 1883_Κατατάσσεται εθελοντής στο τάγμα Μαυρομιχάλη. 1887_Αποφοιτά από τη σχολή Υπαξιωματικών με βαθμό Ανθυπολοχαγού. 1897_Παίρνει μέρος στον ατυχή ελληνοτουρκικό πόλεμο. 1905_Προάγεται σε Λοχαγό. 1907_Διορίζεται δημαστυνόμος  στη Σκόπελο. Παντρεύεται τη Χαρίκλεια, αποκτά ένα γιο. 1909_Πεθαίνει ο γιος του. Παίρνει μέρος στο κίνημα στο Γουδί. 1910_Προάγεται στο βαθμό του Ταγματάρχη. 1911_Θέτει υποψηφιότητα βουλευτή στις εκλογές, αλλά δεν εκλέγεται. 1912_Παίρνει μέρος στον Α’ Βαλκανικό πόλεμο ως Διοικητής του 9ου τάγματος Ευζώνων. 1913_Πρωτοστατεί στην απελευθέρωση των Ιωαννίνων. 1913-Ιούνιος_Παίρνει μέρος στο Β’ Βαλκανικό πόλεμο. 13-Ιουνίου-1913_Τραυματίζεται θανάσιμα στη μάχη της Άνω Τζουμαγιάς.

Επιμέλεια εκδηλώσεων

εκπ/κοί :   Παπαευσταθίου Ανδρομάχη, Μπέστας Ιωάννης