Μπιζάνιος δρόμος 2013

Αφίσα διοργάνωσης

Την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013, πραγματοποιήθηκε ο Μπιζάνιος δρόμος 2013, που συνδιοργάνωσε η Κοινωφελής Επιχείρηση Πολιτισμού, Περιβάλλοντος, Νεολαίας και Άθλησης του Δήμου Ιωαννιτών, με την ΕΑΣ  ΣΕΓΑΣ  Ηπείρου, και τα αθλητικά σωματεία,  ΕΚΑ Δωδώνη,  ΑΟ Σπάρτακος, και  τον Σύλλογο Δρομέων Ιωαννίνων, στα πλαίσια των εκδηλώσεων εορτασμού για τα 100 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης. Η διοργάνωση αυτή επαναλαμβάνεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ύστερα από παύση πολλών ετών.

Στο αγώνισμα των 2000μ. αγοριών-κοριτσιών μαθητών Γυμνασίου, η εκκίνηση δόθηκε  από το τέρμα της Λεωφόρου Δωδώνης ( πρώην Πολυκλαδικό Λύκειο ), στις 10:30 πμ. με τερματισμό την Κεντρική Πλατεία.

Στο συγκεκριμένο αγώνισμα συμμετείχαν και μαθητές του Σχολείου μας, Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων. Η κατάταξη και οι χρόνοι που πέτυχαν οι μαθητές μας, εκτός βέβαια από την συμμετοχή τους για την οποία είμαστε χαρούμενοι είναι οι παρακάτω:

Αναμνηστική φωτογραφία

ΑΓΟΡΙΑ

1.  Γάτσιος Χρήστος του Ηλία, του Γ1, 27ος, με χρόνο 8:02

2,  Γούλας  Νικόλαος του Στέφανου, του Β1, 28ος, με χρόνο 8:03

3.  Γουρδούκης Ηρακλής του Μιχαήλ, του Α2, 38ος, με χρόνο 8:17

4. Καμμένος Δημοσθένης του Κοσμά, του Β1, 49ος, με χρόνο 8:32

5.  Καραγεώργος Γεώργιος του Χρήστου, του Α3, 50ος, με χρόνο 8:34

6.  Μπαλαμάτσιας Φοίβος του Ευάγγελου, του Γ1, 62ος, με χρόνο 8:57

7.  Παππάς Λάμπρος του Σωτηρίου, του Γ2, 76ος, με χρόνο 9:36

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

8.  Σιόλου Αφροδίτη του Νικολάου, του Β2, 6η, με χρόνο …….., ( ΝΟΙ )

9.  Κοντοδήμα Νίκη του Ιωάννη, του Α1, 8η, με χρόνο ………, ( ΑΓΣΙ )

10.  Τούση Αναστασία του Σπυρίδωνα, του Α3, 25η, με χρόνο ……….

Τους μαθητές μας παρότρυνε και ενθάρρυνε ο εκπ/κος Φυσικής Αγωγής κ. Σακκάς Ηρακλής

Στους διοργανωτές αλλά και στους συμμετέχοντες αθλητές/τριες, ερασιτέχνες και μη, πολλά συγχαρητήρια, με την ελπίδα ο Μπιζάνιος δρόμος να γίνει θεσμός για τα επόμενα χρόνια στις εκδηλώσεις εορτασμού για την απελευθέρωση της πόλης μας.