Avgipistof's Blog

Το Ιστολόγιο για τον Πολιτισμό και την Τέχνη στο Σχολείο μας

Τελετή Αποφοίτησης Γ΄ Λυκείου 2015

Κάτω από: ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2015ΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 15:06 στις 9 Ιουλίου 2015

Μέσα σε ένα κλίμα έντονης συγκίνησης αποχαιρετήσαμε τους μαθητές μας στην τελετή αποφοίτησης που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων την Τετάρτη 8 Ιουλίου και ώρα 20:00 στο κινηματοθέατρο “Μαρούλα”.

Σας καλωσορίζω στον κόσμο των ενηλίκων με τα λόγια της ποιήτριας Κικής Δημουλά:

“Προτείνω λοιπόν, αυτό το μέγιστο, εφ΄ άπαξ δώρο, που μας κάνει ο χρόνος, τη νεότητα, να μην την ξοδέψετε τώρα ολόκληρη. Να ξοδεύετε τόση νεότητα την ημέρα όση χρειάζεται για να συντηρείται και να θριαμβεύει η αίσθηση πως την διαθέτετε. Να την κατανείμετε έτσι, ώστε κάθε επόμενη φάση της ζωής σας να παίρνει τη μερίδα της, τη δόση νεανικότητας που, με την ενίσχυσή της μέσα στην ωριμότητα, θα δημιουργείται ένας εξαίσιος συνδυασμός φρεσκάδας και σοφίας, συνδυασμός που ξέρει να διαλέγει τις αξίες, προπάντων ξέρει να βαθμολογεί τις απολαύσεις και να τις παρατείνει. Για να επιτευχθεί αυτό, προτείνω σε σας τους νέους, κάθε βράδυ, πριν κοιμηθείτε, να πίνετε, ένα, το ίδιο πάντα, μεγάλο ηρεμιστικό όνειρο: το γεμάτο όνειρο του μέλλοντος, που είναι όλο δικό σας.”

ΤΕΤΑΡΤΗ 8 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.