Avgipistof's Blog

Το Ιστολόγιο για τον Πολιτισμό και την Τέχνη στο Σχολείο μας

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Κάτω από: Χωρίς κατηγορίαΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 10:54 στις 9 Φεβρουαρίου 2018

Το Ελληνικό Λύκειο Στουτγάρδης/Griechisches Lyzeum Stuttgart τιμά την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου και ώρα 12:00.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Φεστιβάλ Cineμάθεια, 2017

Κάτω από: ΦΕΣΤΙΒΑΛ CINEΜΑΘΕΙΑ 2017ΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 10:58 στις 17 Ιουνίου 2017

«ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΑΖΙ»

Το Γενικό Λύκειο Μύρινας σε συνεργασία με το ΕΠΑΛ Μύρινας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της UNICEF «Εγώ & Εσύ μαζί για ένα Κόσμο Ειρηνικό, χωρίς Βία και Ρατσισμό» κατά το σχολικό έτος 2013-2014.

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ!

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙΑΡΜΟΝΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ

Νίκος Καββαδίας

Κάτω από: ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 10:27 στις 31 Οκτωβρίου 2016

Το Γενικό Λύκειο Μύρινας τίμησε τον ποιητή Νίκο Καββαδία με ένα επετειακό αφιέρωμα γα τα 100 χρόνια από τη γέννησή του την Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010 και ώρα 18:00 στο κινηματοθέατρο «Μαρούλα».

AΦΙΣΑ

ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο για την εκδήλωσή μας με τίτλο «Τα παιδιά αγαπούν το Νίκο Καββαδία».

«Χάρτινο το φεγγαράκι»

Κάτω από: ΧΑΡΤΙΝΟ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΑΚΙΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 20:36 στις 19 Μαΐου 2016

Το ΓΕΛ Μύρινας παρουσίασε τη μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση «Χάρτινο το φεγγαράκι», αφιερωμένη στο Νίκο Γκάτσο, το Σάββατο 19 Μαΐου 2012 και ώρα 19:30 στο κινηματοθέατρο «Μαρούλα».

Η παράσταση εντάχθηκε στις καλοκαιρινές εκδηλώσεις του Δήμου Λήμνου.

ΑΦΙΣΑ

Έλα πάρε μου τη λύπη

( Στίχοι: Νίκος Γκάτσος Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις )

Σ΄έβλεπα στα μάτια

( Στίχοι: Νίκος Γκάτσος Μουσική: Δήμος Μούτσης )

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο του Ράδιο Άλφα για την παράστασή μας με τίτλο «Το Χάρτινο φεγγαράκι και τ΄Αστεράκια…».

«Μένουμε πάντα παιδιά»

Κάτω από: ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 19:49 στις 27 Δεκεμβρίου 2015

Το ΓΕΛ Μύρινας παρουσίασε τη μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση «Μένουμε πάντα παιδιά», αφιερωμένη στον Αλέκο Σακελλάριο για τα 100 χρόνια από τη γέννησή του, την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2013 και ώρα 20:30 στο πολιτιστικό κέντρο Πορτιανού. Η παράσταση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Αισθητικής Αγωγής «Σαν παλιό Σινεμά».

H Μαργαρίτα η Μαργαρώ

( ΣτίχοιΜουσική: Μίκης Θεοδωράκης )

Πες μου μια λέξη

( Στίχοι: Αλέκος Σακελλάριος Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις )

«Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα»

Κάτω από: ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ΄ΑΣΤΡΑΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 19:04 στις 30 Νοεμβρίου 2015

Το ΓΕΛ Μύρινας σε συνεργασία με το ΕΠΑΛ Μύρινας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση «Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα» στο πλαίσιο του ομώνυμου πολιτιστικού προγράμματος τη Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014 και ώρα 20:00 στο κινηματοθέατρο «Μαρούλα.

ΜΑΘΗΜΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο που έγραψε για την παράστασή μας ο Ραδιοφωνικός Σταθμός LimnosFM 100.

«Πήρα Κόκκινα Γυαλιά κι όλα γύρω Σινεμά τα βλέπω…»

Κάτω από: ΠΗΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΥΑΛΙΑ ΚΙ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΣΙΝΕΜΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 21:28 στις 29 Σεπτεμβρίου 2015

Τραγούδια από τη μουσικοθεατρική παράσταση  «Πήρα Κόκκινα Γυαλιά κι όλα γύρω Σινεμά τα βλέπω…».

Να με προσέχεις

Πάρε πασά μου

Η επιμονή σου

Το φλασάκι

Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα

Τα παιδιά των δρόμων

Ένα φιλί

Όταν έχω εσένα

Πόσο σ΄ αγαπώ

Κόκκινα Γυαλιά

Η Αλφαβήτα της Εφηβείας

Κάτω από: Η ΑΛΦΑΒΗΤΑ ΤΗΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 20:59 στις 30 Αυγούστου 2015

Η μουσικοθεατρική παράσταση «Πήρα Κόκκινα Γυαλιά κι όλα γύρω Σινεμά τα βλέπω…» βασίστηκε στο βραβευμένο μυθιστόρημα της Μάγιας Δεληβοριά  «Η Αλφαβήτα της Εφηβείας».

Μια ιστορία με πρωταγωνιστές εφήβους του σήμερα που μέσα από τα 24 γράμματα της Αλφαβήτα μοιράζονται  τις ανησυχίες τους, τους προβληματισμούς τους αλλά και τα μυστικά τους χωρίς παρωπίδες!

Δίαιτα

Έρωτας

Καθηγητές

Ποια υλικά θα χρησιμοποιούσατε εσείς για να φτιάξετε τον Καθηγητή των ονείρων σας; Εμείς σας αποκαλύπτουμε τη δική μας μαγική συνταγή για τον Ιδανικό Καθηγητή.

Ύψος

«Μπορείς να αποκαλέσεις με πολλούς τρόπους έναν έφηβο. Μπορείς να τον πεις απαράδεκτο. Δε θα τα βάψει μαύρα. Ακόμη και μπουμπούνα να τον πεις, δε θα παρεξηγηθεί. Δεν πρέπει ποτέ όμως, και για κανένα λόγο, να τον πεις κοντό.»

Φιλία

«Οι φίλοι μας από τα εφηβικά μας χρόνια. Το δίχτυ ασφαλείας μας όταν ισορροπούμε στην κόψη του ξυραφιού που λέγεται ζωή.»

Χορός

«Θα μπορούσε να λείπει από ένα εφηβικό αλφαβητάρι ο χορός; Αφού στην εφηβεία κάθε γενιά ψάχνει και ανακαλύπτει τα δικά της ξεχωριστά βήματα, τον δικό της μοναδικό τρόπο έκφρασης. Τότε μπορείς να χορεύεις χωρίς να λαχανιάζεις μέχρι το πρωί.»

Τελετή Αποφοίτησης Γ΄ Λυκείου 2015

Κάτω από: ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2015ΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 15:06 στις 9 Ιουλίου 2015

Μέσα σε ένα κλίμα έντονης συγκίνησης αποχαιρετήσαμε τους μαθητές μας στην τελετή αποφοίτησης που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων την Τετάρτη 8 Ιουλίου και ώρα 20:00 στο κινηματοθέατρο «Μαρούλα».

Σας καλωσορίζω στον κόσμο των ενηλίκων με τα λόγια της ποιήτριας Κικής Δημουλά:

«Προτείνω λοιπόν, αυτό το μέγιστο, εφ΄ άπαξ δώρο, που μας κάνει ο χρόνος, τη νεότητα, να μην την ξοδέψετε τώρα ολόκληρη. Να ξοδεύετε τόση νεότητα την ημέρα όση χρειάζεται για να συντηρείται και να θριαμβεύει η αίσθηση πως την διαθέτετε. Να την κατανείμετε έτσι, ώστε κάθε επόμενη φάση της ζωής σας να παίρνει τη μερίδα της, τη δόση νεανικότητας που, με την ενίσχυσή της μέσα στην ωριμότητα, θα δημιουργείται ένας εξαίσιος συνδυασμός φρεσκάδας και σοφίας, συνδυασμός που ξέρει να διαλέγει τις αξίες, προπάντων ξέρει να βαθμολογεί τις απολαύσεις και να τις παρατείνει. Για να επιτευχθεί αυτό, προτείνω σε σας τους νέους, κάθε βράδυ, πριν κοιμηθείτε, να πίνετε, ένα, το ίδιο πάντα, μεγάλο ηρεμιστικό όνειρο: το γεμάτο όνειρο του μέλλοντος, που είναι όλο δικό σας.»

ΤΕΤΑΡΤΗ 8 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

Επόμενη Σελίδα: »