Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2021-22 “EU Code Week 4 All 2021”

Το 11ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων συμμετέχει φέτος στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα -EU Code Week με θέμα: “Το ταξίδι του Μικρού Πρίγκιπα στους πλανήτες των δεξιοτήτων”

Ο Μικρός Πρίγκιπας ξεκινά το ταξίδι του στους πλανήτες, χρησιμοποιώντας κώδικα. Οι μαθητές μέσω δραστηριοτήτων με παιχνιώδη χαρακτήρα, εισάγονται στην έννοια της υπολογιστικής σκέψης και στον συναρπαστικό κόσμο της κωδικοποίησης και του προγραμματισμού. Τα συνεργαζόμενα σχολεία θα δημιουργήσουν μια μακέτα δαπέδου χωρισμένη σε 16 ίσα τετράγωνα στην οποία θα προσθέσουμε εικόνες από πλανήτες του ηλιακού συστήματος, τον ήλιο και τους μετεωρίτες., Οι μαθητές αναμένεται να σχεδιάσουν τη  διαδρομή που θα ακολουθήσει ο Μικρός Πρίγκιπας ώστε να περάσει από όλoυς τους πλανήτες αποφεύγοντας τους μετεωρίτες και τον ήλιο για να μη καεί. Οι μαθητές θα δημιουργήσουν των κώδικα της διαδρομής με βέλη. Η εκδήλωση πραγματοποιείται στα πλαίσα του eTwinning έργου:”Στους πλανήτες των δεξιοτήτων παρέα με τον Μικρό Πρίγκιπα”.

Ακολουθούν οι δράσεις του 7ου Τμήματος καθώς και το πιστοποιητικό συμμετοχής μας.

Code week 2021 2

c0b95c17e

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μου μαθητές για τη συμμετοχή τους!!!

οθόνης 2022 03 09 202634

οθόνης 2022 03 09 202741