Απολιθώματα στη Δυτική Θεσσαλία

Συλλογή απολιθωμάτων & πετρωμάτων

Περιλαμβάνει θαλάσσια κυρίως απολιθώματα, που προέρχονται στην πλειονότητά τους από τον ορεινό όγκο της βορειοδυτικής Θεσσαλίας – μία μοναδική στο είδος της συλλογή φυσικής ιστορίας.

Κυκλοφόρησε πρόσφατα το 2ο τεύχος του πολύ όμορφου περιοδικού «ΦυσηΟραμα», που εκδίδει από τον Ιανουάριο 2016 το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων, στην Καλαμπάκα. Κύριος στόχος της αξιέπαινης αυτής εκδοτικής προσπάθειας είναι η ευαισθητοποίηση των πολιτών, και ιδιαίτερα των νέων, σε θέματα προστασίας του φυσικού (και πολιτισμικού) περιβάλλοντος.
Στη σελίδα «Σχολικό Βήμα» του περιοδικού, φιλοξενείται η πρώτη αναφορά στη νεοσύστατη «Συλλογή απολιθωμάτων και πετρωμάτων» που κοσμεί τη Βιβλιοθήκη του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων.

Απολίθωμα ψαριού. Πευκόφυτο, θέση Στουρναία (υψόμ. 1000μ. περ.).

Απολιθώματα στη Δυτική Θεσσαλία