Μάθημα Γλώσσας και Μαθηματικών Α΄ τάξης (Τετάρτη 10 Ιουνίου 2020 και Πέμπτη 11 Ιουνίου 2020)

Εδώ μπορείτε να δείτε τα Μαθήματα της Γλώσσας και των Μαθηματικών Α΄ τάξης που θα διδαχθούν στο σχολείο μας την Τετάρτη 10 και την Πέμπτη 11 Ιουνίου 2020. Μπορείτε να ανοίξετε, να διαβάσετε τα αρχεία και να δείτε τις λύσεις των ασκήσεων. [Με αυτό τον τρόπο μπορούν να βοηθηθούν στη μελέτη τους οι μαθητές κι οι μαθήτριες που απουσιάζουν από τη διδασκαλία στην τάξη].

Μάθημα Γλώσσας “Ίχνη στην άμμο”, [β΄ τεύχος Γλώσσας Α΄ τάξης σελίδα 71 και τετράδιο Εργασιών β΄ τεύχος σελίδα 75].

Μάθημα Ίχνη στην Άμμο

Μάθημα “Ίχνη στην άμμο”

Μάθημα Μαθηματικών Α΄ τάξης 42 “Προσθέσεις με υπέρβαση της δεκάδας” , [β΄ τεύχος Μαθηματικών Α΄ τάξης σελίδες 32-33 και τετράδιο Εργασιών γ΄ τεύχος σελίδες 28-29].

Μαθηματικά Μάθημα 42

Μαθηματικά “Μάθημα 42”

Εδώ μπορείτε να παρακολουθήσετε εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με τη δεκάδα. Τα εκπαιδευτικά βίντεο προέρχονται από το ιστολόγιο του κυρίου Γιάννη Καραντζή http://jkarantzis.blogspot.com/

1) Μαθαίνουμε να συμπληρώνουμε τη δεκάδα.

2) Ξεπερνώντας τη δεκάδα με το συμπλήρωμα του 10.

3) Ξεπερνώντας τη δεκάδα με άλλους τρόπους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.