Πληκτρολόγηση – Rapid typing tutor

Μπορείτε να το κατεβάσετε από : Download the app | HBSP | Home Building Skills Partnership ανάλογα την έκδοση του λειτουργικού σας συστήματος.

Για τις Α και Β’ τάξεις Δημοτικού σχολείου εφαρμογή πληκτρολόγησης ελληνικών κειμένων και εκμάθησης τυφλού συστήματος,

Courses for beginners, experienced typists and professional testing

Math for kids

Μαθηματικά παιχνίδια για παιδιά για την Α’ και Β’ τάξη Δημοτικού.

Το 2+2 μαθηματικά για παιδιά είναι ένα δωρεάν πρόγραμμα που στοχεύει να βοηθήσει την εκπαίδευση των παιδιών στον τομέα των βασικών μαθηματικών δεξιοτήτων. Χάρη στο πρόγραμμα, το παιδί μαθαίνει πώς να μετράει, να συγκρίνει αριθμούς, να προσθέτει, να αφαιρεί, να πολλαπλασιάζει και να διαιρεί. Ενδιαφέρουσες ασκήσεις, διαισθητική χρήση, όμορφη μουσική, ελκυστικά γραφικά και αξιαγάπητη αφήγηση κάνουν τα παιδιά να επιστρέφουν για να μάθουν μαθηματικά με ευχαρίστηση. Τα μαθηματικά 2+2 για παιδιά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ατομικά μαθήματα καθώς και στο σχολείο.

Εξερευνητής του υπολογιστή – Ηλεκτρονικός ταχυδρόμος

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ : Download the app | HBSP | Home Building Skills Partnership

Στο zip αρχείο θα πρέπει να γίνει αποσυμπίεση των αρχείων αρχικά και μετά εκτέλεση του αρχείου run.exe

Εξερευνητής του Υπολογιστή / Ηλεκτρονικός Ταχυδρόμος ...

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την Α’ τάξη Δημοτικού.

Εξερευνητής του Υπολογιστή: Περιλαμβάνει δραστηριότητες και παιχνίδια που αφορούν τις πρώτες μαθηματικές έννοιες (μεγέθη – σχήματα – αναλογίες – αντιστοιχίσεις – χωροχρονικές έννοιες -αριθμοί -απλές πράξεις)

Ηλεκτρονικός Ταχυδρόμος: Περιλαμβάνει δραστηριότητες και παιχνίδια για τη Γλώσσα (χρήση και εκμάθηση λέξεων που αφορούν το παιδί, την οικογένειά του, τη φύση, απλές λέξεις της καθημερινότητάς του), δραστηριότητες αντιστοίχισης, ζωγραφικής και παζλ με λέξεις, συλλαβές και προτάσεις. Τέλος διδάσκει απλές λειτουργίες του Word.

Sebran’s ABC – Free Software For Kids

Sebran

Εκπαιδευτικό παιχνίδι για παιδιά Α και Β τάξη Δημοτικού σχολείου.

Οι έξι απλούστερες ασκήσεις εμφανίζουν τέσσερις πιθανές απαντήσεις. Διάλεξε το σωστό και εμφανίζεται ένα χαμόγελο. Όταν απαντάς εσφαλμένα εμφανίζεται ένα συνοφρυωμένο πρόσωπο και μια ευκαιρία να προσπαθήσουμε ξανά. Πόσα είναι; Το παιχνίδι μέτρησης εισάγει τους αριθμούς από το 1 έως το 9. Αυτοί χρησιμοποιούνται στα παιχνίδια αντιστοίχισης Προσθήκη, Αφαίρεση και Πολλαπλασιασμό, τα οποία λειτουργούν σε δύο επίπεδα δυσκολίας. Στο Βρες την εικόνα, μία από τις τέσσερις εικόνες ταιριάζει με μια λέξη. Το Πρώτο γράμμα προσφέρει τέσσερα πιθανά γράμματα που συμπληρώνουν μια λέξη. Το παιδί σας μπορεί να χρησιμοποιήσει τις δεξιότητες που απέκτησε σε αυτές τις ασκήσεις για να παίξει Παιχνίδι Μνήμης, Μνήμη λέξεων ή Κρεμάλα. Τέλος, τα παιχνίδια ABC Βρέχει αριθμούς, Βρέχει γράμματα και Βρέχει προσθέσεις βοηθούν στην εκπαίδευση των μικρών δακτύλων στη χρήση του πληκτρολογίου.

Στην αρχική οθόνη επιλέξτε About Sebran και ρυθμίστε την γλώσσα στα Ελληνικά.