Δεκ 16 2021

Η δουλεία του δογματισμού- Ε.Π.Παπανούτσος

…αν εξαιρέσουμε τις σπάνιες περιπτώσεις της μεγαλοφυίας,οι ιδέες που πρεσβεύουμε δεν είναι σχεδόν ποτέ δικές μας..Από τη φύση του ιδεοπλάστης και ιδεολάτρης ο άνθρωπος, γίνεται από πνευματική αδράνεια και ηθική δειλία ιδεοληπτικός, αιχμάλωτος των ιδεών, δούλος των διανοητικών προϊόντων του…Ας θυμηθούμε την περίφημη πλατωνική αλληγορία: τους δεσμώτες του σπηλαίου.Από τη μακρά εγκάθειρξή τους στη σκοτεινή φυλακή έχασαν όχι μόνο τη δύναμη της όρασης, αλλά και τη θέληση να βγουν στο φως και να αντικρίσουν τα ίδια πράγματα. Είναι τόσο καλά βολεμένοι, ήσυχοι και μακάριοι, στον ίσκιο των ειδώλων τους, ώστε εάν κανείς επιχειρήσει να τους τραβήξει έξω, διαμαρτύρονται, εξοργίζονται και είναι ικανοί να διαμελίσουν τον απερίσκεπτο ελευθερωτή τους..
Η κρίση του πολιτισμού μας..

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η δουλεία του δογματισμού- Ε.Π.Παπανούτσος

Λυπούμαστε αλλά δεν επιτρέπεται η προσθήκη σχολίων προς το παρόν.