Επίσκεψη σε ΚΠΕ

Κάτω από: Α Γυμνασίου | ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΘΗΝΑ
Δευτέρα, 24 Νοεμβρίου 2014 4:31 μμ |

τίποτα δεν πάει χαμένοξυλουργείο

Η περιβαλλοντική εκπαίδευση βοηθάει τους μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε θέματα που αφορούν την καθημερινότητά τους. Έτσι, στα πλαίσια της επιμόρφωσης εκπαιδευτικών επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ Λαυρίου για ένα διήμερο σεμινάριο με θέμα «Μεθοδολογία και Τεχνικές στην υλοποίηση προγραμμάτων ΠΕ». Η φιλοξενία και οι εισηγήσεις ήταν πολύ καλές όπως επίσης και η ευκαιρία που μας δόθηκε να ανταλλάξουμε απόψεις με άλλους συναδέλφους. Στο πλαίσιο του σεμιναρίου επισκεφτήκαμε το Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου στο οποίο στεγάζεται το ΚΠΕ. Ο χώρος αποτελεί ένα μνημείο βιομηχανικής αρχαιολογίας και αρχιτεκτονικής και περιλαμβάνει κτίρια, μηχανήματα, εγκαταστάσεις των μεταλλείων που άλλα έχουν βρει μια καινούργια χρήση πλέον και άλλα παραμένουν εκεί για να μας θυμίζουν το παρελθόν.  Μια  εκπαιδευτική επίσκεψη στον χώρο θα εντυπωσιάσει μαθητές και εκπαιδευτικούς!

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.