Επιμορφωτική ημερίδα στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης

[pullquote align=”left|center|right” textalign=”left|center|right” width=”30%”]

Με βάση τον προγραμματισμό δραστηριοτήτων Β΄ τριμήνου, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική ημερίδα στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης (εκθέματα, εκπαιδευτικά προγράμματα, εκπαιδευτικό υλικό). Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου 2015, για τους διδάσκοντες εκπαιδευτικούς ΠΕ70 στις Γ΄ και Δ΄ τάξεις, όλων των σχολείων της Περιφέρειας ευθύνης μας, σε συνεργασία με τον Τομέα Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης και τους Σχολικούς Συμβούλους Δημοτικής Εκπαίδευσης των Περιφερειών: 28ης Ελισάβετ Λαζαράκου, 32ης Στέλιο Κρασσά, 38ης Νικόλαο Σαλτερή (σχολεία περιοχών Περιστερίου, Αιγάλεω, Μοσχάτου – Ταύρου, Καλλιθέας).

Η ημερίδα θα υλοποιηθεί στους χώρους του Νέου Μουσείου Ακρόπολης. Η πρόσβαση στο Νέο Μουσείο Ακρόπολης γίνεται με Μ.Μ.Μ. (Μετρό, Γραμμή 2, Σταθμός Ακρόπολη). Oι εκπαιδευτικοί θα δηλώνουν στην είσοδο του Μουσείου [στη θέση: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ] την ιδιότητά τους και θα αναφέρουν ότι είναι για την Ημερίδα. Ακολούθως θα κατευθύνονται προς το Αμφιθέατρο, όπου θα βρίσκεται η Γραμματεία της Ημερίδας. Εκεί θα παραλαμβάνουν το φάκελο με το υλικό και θα υπογράφουν, δηλώνοντας στη Γραμματεία την Περιφέρεια Σχολικού Συμβούλου στην οποία ανήκουν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά την περιήγηση στο Μουσείο ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΑΚΙΔΙΑ ΠΛΑΤΗΣ. Εάν έχετε μαζί σας σακίδιο πλάτης θα πρέπει να το αφήσετε στο βεστιάριο, δίπλα στο Αμφιθέατρο και θα το παραλάβετε κατά την αποχώρησή σας.

Παρακάτω ενημερωθείτε για το πρόγραμμα. Στην ημερίδα θα δοθεί, από το Μουσείο, υλικό για να χρησιμοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς στις σχολικές μονάδες. Υλικό για τις ημερίδες θα αναρτηθεί και στην καρτέλα: Χρήσιμο Υλικό του δικτυακού μου τόπου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

«Νέο Μουσείο της Ακρόπολης (εκθέματα, εκπαιδευτικά προγράμματα, εκπαιδευτικό υλικό)»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ  Γ΄ & Δ΄ ΤΑΞΕΩΝ

31ης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΔΗΜ. ΕΚΠ. ΑΤΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου 2015

Δευτέρα, 2  ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015: ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Γ΄ & Δ΄ΤΑΞΕΩΝ

ΩΡΑ

ΘΕΜΑ

08:45 – 09:00

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

ΜΕΡΟΣ Α΄

09:15 – 10:30

Εκπαιδευτικό υλικό για την Ακρόπολη. Εισηγήτρια: Ειρήνη Καϊμάρα, Προϊσταμένη Τομέα Ενημέρωσης & Εκπαίδευσης-Υπηρεσία Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης

10:30 – 11:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ & ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΥΣΕΙΟΣΚΕΥΕΣ (στον χώρο δίπλα από το Αμφιθέατρο, ανά Περιφέρεια Σχολικού Συμβούλου, όπως παρακάτω)

10:30 – 10:40

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ 28ης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ (Σχολική Σύμβουλος κ. Λαζαράκου)

10:40 – 10:50

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ 31ης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ (Σχολικός Σύμβουλος κ. Ασβεστάς)

10:50 – 11:00

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ 32ης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ (Σχολικός Σύμβουλος κ. Κρασσάς)

11:00 – 11:10

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ 38ης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ (Σχολικός Σύμβουλος κ. Σαλτερής)

ΜΕΡΟΣΒ΄

11:15 – 11:30

Ψηφιακό υλικό και εργαλεία για τη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας. Α. Σ. Ασβεστάς, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ70

11:30 – 11:45

Διαθεματική προσέγγιση ιστορικών και πολιτιστικών στοιχείων – Διδακτική επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας. Σ. Κ. Κρασσάς, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ70

11:45 – 12:00

Μία πρόταση για τη διδακτική προσέγγιση του γλυπτού διάκοσμου του Παρθενώνα, Ε. Δ. Λαζαράκου, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ70

12:00 – 12:30

Η δημοκρατία στην αρχαία Ελλάδα. Ν. Μ. Σαλτερής, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ70Ερωτήσεις – Συζήτηση

ΜΕΡΟΣ Γ΄

12:30 – 13:45

ΞΕΝΑΓΗΣΗ*Α. Σ. Ασβεστάς, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ70

13:45 – 14:00

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ – ΛΗΞΗ

* Χωρισμός σε ομάδες και περιήγηση – ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου.