Αστερόπη

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Το χωριό Μαριτσά Ρόδου στα παλιά χρόνια

Κάτω από: Β΄ Δημοτικού,Μελέτη,ΦωτογραφίεςΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ στις 13:45 στις 24 Νοεμβρίου 2018  Με ετικέτα

Στο  πλαίσιο του κεφαλαίου  2.9 «Στο χωριό και  στην πόλη»  της Μελέτης Περιβάλλοντος  της  Β΄ τάξης του δημοτικού σχολείου  οι μαθητές καλούνται να αναζητήσουν πληροφορίες για την ιστορία του χωριού τους. Για τον σκοπό αυτό υποδεικνύουν ως πηγές της  τοπικής ιστορίας παλιές φωτογραφίες των Μαριτσών  Ρόδου, προκειμένου να προβούν    στις   απαραίτητες   συγκρίσεις   μεταξύ  παρελθόντος   και παρόντος με θεματικούς άξονες  την καθημερινότητα των μαθητών: σπίτια, χώροι για παιχνίδι, καταστήματα και κοινωνικές εκδηλώσεις.  Στο  τέλος  της  εργασίας  οι μαθητές συνειδητοποιούν τις αλλαγές που έχουν προκύψει στο περιβάλλον και στη ζωή των κατοίκων.

Παρακάτω παρατίθεται το υλικό της συλλογής.

ΤΑ ΜΑΡΙΤΣΑ ΡΟΔΟΥ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.