Αστερόπη

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Η φαγομηχανή των φόβων

Κάτω από: Β΄ Δημοτικού,Δράσεις,ΦωτογραφίεςΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ στις 20:31 στις 26 Φεβρουαρίου 2015  Με ετικέτα

Η ιστορία «Η Ειρήνη» αναφέρεται σε ένα μικρό κορίτσι που αναγκάζεται να εγκαταλείψει το σπίτι της, να δοκιμάσει την ανασφάλεια και την απόρριψη μέχρι να βρει ζεστασιά, προστασία και στοργή σε ένα νέο σπιτικό. Μετά την προβολή της  ταινίας, διάρκειας 7 λεπτών, οι μαθητές της Β΄1 τάξης του σχολείου μας συζήτησαν το περιεχόμενό της, δραματοποίησαν σκηνές, εξέφρασαν τα συναισθήματά τους, ζωγράφισαν και … κατασκεύασαν τη Φαγομηχανή όπου, πολύ πρόθυμα, εναπόθεσαν τους φόβους τους… Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στις 6 Οκτωβρίου 2014, παγκόσμια ημέρα κατά της διαφορετικότητας και του σχολικού αθλητισμού.

ΕΙΡΗΝΗ,ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δεν υπάρχουν σχόλια »