Στα πλαίσια του νέου μαθήματος στο πρόγραμμα της Ά τάξης Γυμνασίου, με τίτλο “Βιωματική Δράση-Σχολική Ζωή”, μαθητές του γυμνασίου Κουνουπιδιανών Χανίων ανέλαβαν τη βιωματική εργασία-project με τίτλο :
“Βλέπω όσα παραβλέπω”-Ο Μικρόκοσμος του Σχολείου μέσα απο το βλἐμμα του μαθητικού φακού”.Βασική προυπόθεση στις εργασίες των μαθητών αποτέλεσε η εικονική αποτύπωση του θέματος με στόχο και την τελική παρουσίαση -προβολή της εργασίας τους. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και με την καθοδήγηση της δασκάλας τους πήραν τη φωτογραφική μηχανή ανα χείρας κι έσπευσαν να αποτυπώσουν αυτά που συνήθως παραβλέπουν η αμελούν να προσέξουν στη σχολική τους καθημερινότητα…
Ένα δοκιμαστικό-προσχέδιο της τελικής εργασίας παρουσιάζεται εδώ:
Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
α.
β. graffiti..