ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ «ORIENTEERING» με θέμα την ανακύκλωση, Ε & ΣΤ τάξεις

Απρ 201626

(Ανοίγει με Mozilla Firefox)

Στο πλαίσιο των προγραμμάτων «Κλιματική αλλαγή» και «Υπαίθρια Ζωή & Περιβαλλοντική Εκπαίδευση», οι μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον αγωνιστικό προσανατολισμό και τα οφέλη του, μέσα από ένα παιχνίδι στην αυλή του σχολείου μας και στην περιοχή γύρω από αυτό. Κάποιοι μαθητές έκαναν δικές τους κατόψεις, ενώ όλοι μαζί χαρτογράφησαν την περιοχή σύμφωνα με το υπόμνημα της Διεθνούς Ομοσπονδίας Orienteering. Στη συνέχεια ετοίμασαν αυτοσχέδια «φαναράκια» για τους σταθμούς, έγραψαν μηνύματα για καθένα από τα ανακυκλώσιμα υλικά και χωρίστηκαν σε ομάδες. Εντόπισαν τους σταθμούς στο χάρτη και ο αγώνας άρχισε. Κάθε φορά που μια ομάδα παιδιών έβρισκε ένα αντικείμενο – ανακυκλώσιμο υλικό, όλα τα παιδιά έγραφαν στο χέρι τους το αρχικό γράμμα του υλικού (με μαρκαδόρο που βρισκόταν εκεί). Επίσης έγραφαν το μήνυμα σε χαρτί και στη συνέχεια έγινε έλεγχος των χεριών για να φανεί αν πέρασαν όλοι από τους σταθμούς. Η ομάδα που τελείωσε πρώτη ήταν η νικήτρια! Τέλος, συζητήσαμε τα μηνύματα και τις πληροφορίες των υλικών ανακύκλωσης με σκοπό την ευαισθητοποίηση και τον προβληματισμό, ενώ έγινε και η απαραίτητη αξιολόγηση. Την 11η Μαΐου 2016, Παγκόσμια Ημέρα Προσανατολισμού, οι μαθητές μας θα πάρουν μέρος στους επίσημους αγώνες προσανατολισμού, στο σχολείο μας στη Σκοτούσσα. Ελπίζουμε να το διασκεδάσουν παράλληλα με το όφελος της άμιλλας.