ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ «ORIENTEERING» με θέμα την ανακύκλωση, Γ και Δ τάξεις

(Ανοίγει με Mozilla Firefox)

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Κλιματική αλλαγή», οι μαθητές των Γ και Δ τάξεων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον αγωνιστικό προσανατολισμό και τα οφέλη του, μέσα από ένα παιχνίδι στην αυλή του σχολείου μας και στην περιοχή γύρω από αυτό. Αφού οι μαθητές της Δ τάξης χαρτογράφησαν την περιοχή και έκαναν αυτοσχέδια «φαναράκια» για τους σταθμούς, έγραψαν μηνύματα για καθένα από τα ανακυκλώσιμα υλικά και χωρίστηκαν σε ομάδες.  Στους χάρτες που πήραν η κάθε ομάδα ξεκινούσε από διαφορετικό σταθμό στον οποίο πήγαινε αφού έριχνε το ζάρι. Κάθε φορά επανερχόταν στο σταθμό εκκίνησης λέγοντας το μήνυμα. Η ομάδα που τελείωνε πρώτη και είχε περάσει από όλους τους σταθμούς ήταν η νικήτρια. Οι μαθητές της Γ τάξης  έπαιξαν σε πιο απλή μορφή. Αφού εντόπισαν τους σταθμούς στο χάρτη, ο αγώνας άρχισε. Κάθε φορά που μια ομάδα παιδιών έβρισκε ένα αντικείμενο – ανακυκλώσιμο υλικό, όλα τα παιδιά έγραφαν στο χέρι τους το αρχικό γράμμα του υλικού (με μαρκαδόρο που βρισκόταν εκεί). Επίσης έγραφαν το μήνυμα σε χαρτί και στη συνέχεια έγινε έλεγχος των χεριών για να φανεί αν πέρασαν όλοι από τους σταθμούς. Η ομάδα που τελείωσε πρώτη ήταν η νικήτρια!