Γιορτάζοντας την Διεθνή ημέρα ευαισθητοποίησης για την απώλεια και τα απόβλητα τροφίμων

Αναγνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει χώρος για απώλεια και σπατάλη τροφίμων, οι μαθητές από έξι χώρες που συμμετέχουν στο έργο «Eat smart Save your Land» θα ξανασκεφτούν τον τρόπο με τον οποίο παράγουμε, επεξεργαζόμαστε, καταναλώνουμε και σπαταλάμε τα τρόφιμα μας! Κατά τη διάρκεια του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Ευαισθητοποίησης για την απώλεια και τα απόβλητα τροφίμων, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στο χώρο του κάθε σχολείου. Το υλικό που θα παραχθεί θα κοινοποιηθεί μέσω μιας εκδήλωσης στο eTwinning Live με τίτλο Eat smart Save your land: celebrating International Day of Awareness of Food Loss and Waste την οποία και σας καλούμε να παρακολουθήσετε. Εκτός από αυτό, σας καλούμε να λάβετε μέρος στο παρακάτω padlet γράφοντας συνταγές που χρησιμοποιείτε υπολείμματα τροφίμων.

Made with Padlet

Παράλληλα έχουμε δημιουργήσει μια δραστηριότητα για το codeweek μιας και στην συγκεκριμένη εκδήλωση στο σχολείο θα παρουσιαστούν παρουσιάσεις μαθητών που έγιναν με χρήση του scratch, δεδομένα σχετικά με τη σπατάλη και την απώλεια τροφίμων στις χώρες εταίρους, αλλά και ένα παιχνίδι που δημιουργήθηκε με τη χρήση του scratch ώστε άλλοι eTwinners να δουν επίσης πώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εφαρμογές κώδικα στις δραστηριότητες διδασκαλίας και μάθησης .