Γνωρίστε τη λίμνη Καϊάφα στην Ηλεία!

Η λίμνη Καϊάφα είναι λίμνη  στην Ηλεία. Έχει ιαματικά νερά ενώ στα νερά της γίνονται και αθλητικές δραστηριότητες όπως θαλάσσιο σκι. Μέσα στη λίμνη, που πιστεύεται πως δημιουργήθηκε περίπου τον 6ο π.Χ. αιώνα ύστερα από μεγάλο σεισμό, υπάρχει το μικρό νησί της Αγίας Αικατερίνης και αποτελεί υδροβιότοπο. Το όνομα της λίμνης πιστεύεται πως προέρχεται από την Καλλιάφεια, μία από τις νύμφες που ζούσαν στο σπήλαιο Ανιγρίδων Νυμφών. Εκεί ζούσαν επίσης οι νύμφες Πηγαία και Ίασις, και στην τελευταία αποδιδόταν και η ιαματική ιδιότητα των νερών. Ο μύθος έχει μια εξήγηση και για τη δυσοσμία των νερών- είναι πλούσια σε υδρόθειο- καθώς εκεί αναφέρεται πως κατέφυγε να πλύνει και να καθαρίσει την πληγή του ο Κένταυρος Νέσσος που χτυπήθηκε από τα βέλη του Ηρακλή όταν επιχείρησε να βιάσει τη γυναίκα του Δηιάνειρα.

Αποτέλεσμα εικόνας για λίμνη Καϊάφα

Επίσης το όνομά της έχει συσχετιστεί κατά την παράδοση στον γνωστό μας από την ιστορία του χριστιανισμού αρχιερέα που καταδίκασε τον Χριστό. Όταν, λοιπόν, ο Καϊάφας βρέθηκε κάποτε στην περιοχή θέλησε να πλυθεί στα νερά της λίμνης. Η κατάρα όμως που τον κατάτρεχε για τη σταύρωση του Χριστού μετέφερε στα νερά τη δυσοσμία της «σάπιας» ψυχής του.

Αποτέλεσμα εικόνας για λίμνη Καϊάφα

Οι περίπατοι στο παραλίμνιο τοπίο επιφυλάσσουν την ευχάριστη ιδιαιτερότητα μια ανάσα από τη λίμνη να απολαμβάνει κανείς τη θέα της ανοιχτής θάλασσας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωρίστε τη λίμνη Καϊάφα στην Ηλεία!

Συγκέντρωση τροφίμων και ρούχων για το Χαμόγελο του Παιδιού!

Την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 18:00 σας περιμένουμε όλους στο σχολείο μας για να συγκεντρώσουμε παιχνίδια, τρόφιμα και  ρούχα για το Χαμόγελο του Παιδιού! Για να κάνουμε όλα τα παιδιά του κόσμου ευτυχισμένα!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συγκέντρωση τροφίμων και ρούχων για το Χαμόγελο του Παιδιού!

Εκλογές Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 13:30 -15:00 θα διεξαχθούν στο σχολείο μας οι εκλογές για την ανάδειξη μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκλογές Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Σας περιμένουμε στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας!!!

Σας περιμένουμε όλους , μικρούς και μεγάλους, την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου στις 19:00 στη γιορτή του σχολείου μας με πρωταγωνιστές τους μαθητές της Α’ και Β’ τάξης!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σας περιμένουμε στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας!!!