Χρησιμοποιώ Δημιουργικά το Διαδίκτυο – Περιηγούμαι με Ασφάλεια

Απρ 201329

Είναι ο τίτλος του προγράμματος Αγωγής Υγείας που είχαμε το σχολικό έτος 2012-13 στο Γυμνάσιο Σουφλίου. Η θεματολογία μας αφορά:

• τον εθισμό στο διαδίκτυο
  • την πνευματική ιδιοκτησία
  • την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων
  • τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των Υπηρεσιών Κοινωνικής Δικτύωσης

Τελικό προϊόν αυτού του προγράμματος είναι η ιστοσελίδα μας, στην οποία προτείνουμε συμβουλές ορθής χρήσης του Διαδικτύου στους συμμαθητές μας και στους αναγνώστες.

esafety

Δουλέψαμε συνεργατικά μέσω Διαδικτύου με εργαλεία Web 2.0 όπως Graffity Creator, Voki, Wallwisher, Tagxedo και πολλά άλλα. Για τη δημιουργία της ιστοσελίδας μας συνέβαλαν όλοι οι μαθητές της ομάδας. Μπορείτε να την επισκεφθείτε κάνοντας κλικ εδώ.
Το έργο αυτό παρουσιάστηκε στο στο 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Αλεξανδρούπολη, το Σάββατο 20 Απριλίου. Δείτε το άρθρο στο ιστολόγιο του Γυμνασίου Σουφλίου κάνοντας κλικ εδώ.

Αφήστε μια απάντηση