Καλημέρα κόσμε!

Αυτό το ιστολόγιο είναι προϊόν δοκιμαστικής εφαρμογής.

Όσα αναγράφονται δεν είναι αληθή κατ’ ανάγκη.

Σκεφθείτε πόσο πιο αποδοτικά θα περνούσατε τον χρόνο σας στο διαδίκτυο σε άλλες ιστοσελίδες.

Πρωινό ξύπνημα (σύντομο κόμικ)

Πατήστε επάνω στον τίτλο για να το δείτε

.

Κατηγορίες: Αστειότητες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωινό ξύπνημα (σύντομο κόμικ)

Συνταγή για αυθεντικό “Πολίτικο εκμέκ”

Μια συνταγή για το αυθεντικό πολίτικο εκμέκ, την οποία είχε δημοσιεύσει μία συνάδελφος με το ψευδώνυμο “Ansou” στην ιστοσελίδα των “Συνταγών της παρέας”. Η ιστοσελίδα μετονομάστηκε σε “https://cookpad.com/gr”.  Δείτε την συνταγή παρακάτω

Πολίτικο εκμέκ

αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε τα σχόλια γι’ αυτήν εδώ και αν την επιχειρήσετε καλή επιτυχία.

Κατηγορίες: Περί ορέξεως | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνταγή για αυθεντικό “Πολίτικο εκμέκ”

Επίσκέψεις σχολείων στο ΟΑΚΑ

Εκδόθηκε από το υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος  για τα προγράμματα ξεναγήσεων που υλοποιεί το Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών (ΟΑΚΑ) «ΣΠΥΡΟΣ ΛΟΥΗΣ»

Περιεχόμενο εγκεκριμένου Προγράμματος

Πρόγραμμα Α.

Ξενάγηση στο Κεντρικό Στάδιο

Ομάδα μαθητών 10-100 το μέγιστο, διάρκεια 45 λεπτά – 60 λεπτά

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των βαθμίδων Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης.

Πρόγραμμα Β.

Ξενάγηση στο Κεντρικό-Μπάσκετ-Κολυμβητήριο ή εναλλακτικά ποδηλατοδρόμιο Ομάδα μαθητών 10-100 το μέγιστο, διάρκεια 2 ωρών

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης.

Αναλυτική Περιγραφή Α-Β προγράμματος

Η υποδοχή των σχολείων πραγματοποιείται στην αίθουσα Τύπου του Κεντρικού Σταδίου και στην συνέχεια οι μαθητές και εκπαιδευτικοί έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν στην αίθουσα συνεντεύξεων την προβολή ενός DVD διάρκειας 17 λεπτών παραγωγής της κρατικής τηλεόρασης με όλες τις σημαντικές αθλητικές και πολιτιστικές στιγμές του Ο.Α.Κ.Α. από την θεμελίωσή του το 1980 μέχρι και σήμερα.

Η διάλεξη εκτείνεται από τις σημαντικές στιγμές του χώρου μέχρι την ιστορικότητά του, τις ανακαλύψεις της αρχαιολογικής σκαπάνης, τις Ολυμπιακές αξίες και την δύναμη που ο αθλητισμός ως κοινωνικό αγαθό μπορεί να προσφέρει στα νιάτα, αλλά και στον πληθυσμό γενικότερα όλης της χώρας.

Αξίες που έχουν να κάνουν με την δύναμη του ονείρου, την σημασία της προσπάθειας, την υπερπήδηση κάθε μορφής εμποδίων και αμφισβήτησης, την θέση στόχων και την τελική πραγματοποίηση της υπέρβασης που κάθε νέο παιδί και άνθρωπος επιδιώκει σε κάθε μορφή της ζωής του, προσωπική, επαγγελματική, αθλητική και κοινωνική.

Οι μαθητές έχουν την δυνατότητα μετά την ολοκλήρωση του Α ́ Προγράμματος να επισκεφτούν το Κεντρικό Ολυμπιακό στάδιο επιλέγοντας και το Β ́ Πρόγραμμα και να ξεναγηθούν επιπλέον στο Κλειστό Γήπεδο του Μπάσκετ, το Κολυμβητήριο, το Ποδηλατοδρόμιο.

Προσφέρεται εναλλακτικά, η δυνατότητα επίσκεψης, κυρίως από Επαγγελματικά Λύκεια ή Πανεπιστήμια, συγκεκριμένων χώρων του Σταδίου, όπως: Κέντρο Antidoping Control, ΕΚΑΕ- Εργομετρικό Κέντρο Αθλητικών Ερευνών, Μηχανολογικές Εγκαταστάσεις σε συνεργασία με το Τμήμα Η/Μ του Ολυμπιακού Σταδίου.

Παρατηρήσεις: Η συμμετοχή στις ξεναγήσεις του Α ́ και Β ́ προγράμματος είναι δωρεάν.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

Το υπουργείο Παιδείας επισημαίνει ότι η  Δ/νση Φυσικής Αγωγής δεν φέρει καμία ευθύνη για οποιοδήποτε άλλα προγράμματα υλοποιούνται στους χώρους του Ο.Α.Κ.Α., πλην του ανωτέρω και δεν έχει εκδώσει καμία σχετική εγκύκλιο.

Κατηγορίες: Αθλητικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκέψεις σχολείων στο ΟΑΚΑ

Έναρξη της Ενισχυτικής Διδασκαλίας

ΕΝΑΡΞΗ – ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
Ως ημερομηνία έναρξης της Ενισχυτικής Διδασκαλίας ορίζεται η Τετάρτη  13 Δεκεμβρίου 2017 με εξαίρεση των Δ.Δ.Ε. οι οποίες αργούσαν τη 12η Δεκεμβρίου 2017, για τις οποίες ως ημερομηνία έναρξης ορίζεται η Πέμπτη 14/12/2017.
Σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. 167152/Δ2/06-10-2017 Υ.Α. (Β΄ 3638), η Ενισχυτική Διδασκαλία λήγει με τη λήξη των μαθημάτων και πριν από την έναρξη των εξετάσεων, δηλαδή 31 Μαΐου 2018 σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη της Ενισχυτικής Διδασκαλίας