Αρχική » ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

15/10/1837: Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών των Αθηνών («Σχολείο των Τεχνών»).
Επίσημη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ανακοινώσεις και δραστηριότητες σχετικά με τη Σχολή Καλών Τεχνών: http://www.asfa.gr/

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Η Αρβανιτίδου Σοφία είναι εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας, ερευνήτρια και πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια ενηλίκων. Είναι πτυχιούχος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΑΠΘ) και κάτοχος δύο μεταπτυχιακών, το ένα στις μεταφραστικές σπουδές (Master in Arts: Translation Studies) και το άλλο στις Σπουδές στην Εκπαίδευση από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ).

Διαθέτει 15 έτη διδακτικής εμπειρίας σε εκπαιδευτικές δομές της γενικής αγωγής. Διετέλεσε λέκτορας αγγλικής γλώσσας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου αλλά και εκπαιδεύτρια ενηλίκων στο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης και στα ΚΔΒΜ στη Λήμνο. Η απόσπασή της στα κοινοτικά σχολεία της Νότιας Αφρικής (2008-2013) την εμπλούτισε με εμπειρία πάνω στην αυτονομία των μαθητών αλλά κυρίως τη διαπολιτισμική επικοινωνία. Έχει άριστη γνώση αγγλικής και γαλλικής γλώσσας και καλή γνώση ισπανικής.

Είναι τακτικό μέλος της Επιστημονικής Ένωσης Εκπαίδευσης Ενηλίκων. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την αξιοποίηση της τέχνης στην εκπαίδευση, τη διδασκαλία των ξένων γλωσσών σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, τη διαφοροποιημένη διδασκαλία και τις ξένες γλώσσες, την οργάνωση και στο σχεδιασμό διδασκαλίας σε ενήλικους και ανήλικους εκπαιδευόμενους. Είναι κάτοχος βραβείου στη δημιουργική γραφή. Έχει εισηγήσεις σε συνέδρια και πληθώρα δημοσιεύσεων.