Σχολικές δραστηριότητες

δεν είναι σαν εμά Αφίσα ΤελικήΑυτοί… δεν είναι σαν Εμάς: Θεατρική απόδοση δυο παράλληλων ιστοριών με θέμα την προσφυγιά και τη μετανάστευση στην Ελλάδα. Πρόκειται για την τελική εκδήλωση παρουσίασης προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αλιβερίου κατά το σχολικό έτος 2015-2016.

μαγειρέματαΠαραμυθο-μαγειρέματα για τα παιδιά του κόσμου: Θεατρική απόδοση ενός λαϊκού παραμυθιού και ενός τραγουδιού με θέμα την αναζήτηση τροφής και την παιδική πείνα. Πρόκειται για την τελική εκδήλωση παρουσίασης προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αλιβερίου κατά το σχολικό έτος 2016-2017.

tn apomeinariaΤα απομεινάρια ενός σχολείου: Μικροί ανακυκλωτές σε δράση είναι το ιστολόγιο ενημέρωσης και δραστηριοτήτων του ομώνυμου προγράμματος περιβαλλοντικής αγωγής που υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2015-16 από τους μαθητές των Γ & Ε τάξεων του 2ου Δ.Σ. Αλιβερίου και υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους Αντωνιάδη Νίτσα & Αρβανίτη Νίκο. Ο σχεδιασμός του προγράμματος υποβλήθηκε στο πλαίσιο της δημόσιας πρόσκλησης που απηύθυνε το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση για τη χρηματοδότηση καινοτόμων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, σε μια διαδικασία υποβολής προγραμμάτων υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Το πρόγραμμα  επιλέχτηκε για χρηματοδότηση, μαζί με άλλες 21 εκπαιδευτικές δραστηριότητες μεταξύ 149 υποβληθέντων προτάσεων από όλη την Ελλάδα.