Μαρ 23 2016

Σχέδιο γραφιστικής και Design

Συσκευασίες διατροφικών και άλλων προϊόντων σχεδίασαν οι μαθητές της Γ Τάξης στο πλαίσιο της 2ης διδακτικής ενότητας:  Εφαρμοσμένες τέχνες, θέματα 1 (Σχέδιο γραφιστικής) και 2 (βιομηχανικός σχεδιασμός Design).

Εργάστηκαν ομαδικά στη σχεδίαση γραμμάτων, λογοτύπων, σημάτων και κατασκευή συσκευασίας (αναπτύγματα), προσπαθώντας να επιλέξουν, να ιεραρχήσουν και να συνθέσουν τα κατάλληλα στοιχεία, ώστε το έργο τους να έχει λειτουργικότητα και αισθητικό αποτέλεσμα. Κάποια από τα έργα αφού σχεδιάστηκαν αρχικά στο χέρι, τελειοποιήθηκαν και εκτυπώθηκαν με τη βοήθεια η/υ.

Τα έργα τους τοποθετήθηκαν και παρουσιάζονται σε «ειδική βιτρίνα» στο χώρο του σχολείου.

CC BY-NC-SA 4.0 Σχέδιο γραφιστικής και Design από Yannis Zogakis διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0. Δικαιώματα πέρα ​​από το πεδίο εφαρμογής αυτής της άδειας χρήσης ενδέχεται να είναι διαθέσιμα στη σελίδα https://blogs.sch.gr/artszosimea/about/.