Ιούν 28 2018

Προετοιμάζοντας τοιχογραφίες με βάση το έργο του Ματίς, πορτραίτο της Έμμα

Για την ανάπτυξη και καλλιέργεια του σχεδίου αλλά και την εξερεύνηση του τυχαίου επιλέξαμε με τη Β τάξη τα σχέδια που δημιουργήθηκαν με βάση το έργο του Ματίς (Henri Matisse). πορτραίτο της Έμμα (1916) να αποτυπωθούν σε τοιχογραφίες, στους διαδρόμους του σχολείου.

Έγινε επιλογή από τα έργα των μαθητών και συνεργατικά, σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων αποτυπώθηκαν με ακρυλικά χρώματα στο τοίχο σε διαστάσεις 120χ90cm περίπου, μεγεθυμένα με κάναβο αλλά και με βοήθεια  ψηφιακών μέσων. Κάποια από τα έργα αποτυπώθηκαν σε μικρότερες διαστάσεις (40χ30m) από ομάδες των δύο μαθητών/τριών.

CC BY-NC-SA 4.0 Προετοιμάζοντας τοιχογραφίες με βάση το έργο του Ματίς, πορτραίτο της Έμμα από Yannis Zogakis διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0. Δικαιώματα πέρα ​​από το πεδίο εφαρμογής αυτής της άδειας χρήσης ενδέχεται να είναι διαθέσιμα στη σελίδα https://blogs.sch.gr/artszosimea/about/.