Οι τοιχογραφίες με βάση το έργο του Ματίς, πορτραίτο της Έμμα

Για την ανάπτυξη και καλλιέργεια του σχεδίου αλλά και την εξερεύνηση του τυχαίου επιλέξαμε με τη Β τάξη να ασχοληθούμε με zentangles ένα είδος Doodles με βάση το έργο του Ματίς (Henri Matisse). πορτραίτο της Έμμα (1916)

Το σχέδιο του Ματίς μεγεθύνθηκε με κάναβο και μετά, με κεντρική ιδέα τα ενδιαφέροντα ή και ανησυχίες των μαθητών για το περιβάλλον, την καθημερινότητα κά θέματα, εμπλουτίστηκε με σχήματα που επαναλαμβάνονται και θυμίζουν doodles ή μάνταλα.

Κάποια από τα τελικά έργα αποτυπώθηκαν σε χρωματιστές τοιχογραφίες ενώ κάποια άλλα επιλέξαμε να τα παρουσιάσουμε ως ασπρόμαυρα σχέδια με μελάνι σε χαρτί Α3.

CC BY-NC-SA 4.0 Οι τοιχογραφίες με βάση το έργο του Ματίς, πορτραίτο της Έμμα από Yannis Zogakis διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0. Δικαιώματα πέρα ​​από το πεδίο εφαρμογής αυτής της άδειας χρήσης ενδέχεται να είναι διαθέσιμα στη σελίδα https://blogs.sch.gr/artszosimea/about/.

2 σχόλια

1. Συγχαρητήρια!!! Εργασίες που μας εμπνέουν!

1. Σε ευχαριστούμε Κατερίνα! Και οι δικές σας όμως είναι άξιες θαυμασμού και μελέτης!!!