Δεκ 14 2013

Ετοιμάζοντας έργα κινητικής Τέχνης

Οι Εικαστικές δραστηριότητες εμπνευσμένες από την εξερεύνηση του διαστήματος για τις«Ημέρες Διαστήματος» έχουν ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό. Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης και προετοιμάζουν έργα επηρεασμένα από τον Alexander Calder, την mobile Art και την Kinetic Art.

Οι μελέτες και τα προσχέδια έχουν ήδη τελειώσει και προχωρούμε στη δημιουργία και σύνθεση των επιλεγμένων υλικών.  Οι μαθητές σε ομάδες, ανέλαβαν ρόλους έρευνας, σχεδίασης, δημιουργίας, επιλογής και προετοιμασίας των υλικών που συνθέτουν τα έργα.

φωτογραφίες από τη δραστηριότητα.

πληροφορίες για

Κινητική τέχνη
mobile Art
Kinetic Art
Alexander Calder
Αλεξάντερ Κάλντερ

CC BY-NC-SA 4.0 Ετοιμάζοντας έργα κινητικής Τέχνης από Yannis Zogakis διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0. Δικαιώματα πέρα ​​από το πεδίο εφαρμογής αυτής της άδειας χρήσης ενδέχεται να είναι διαθέσιμα στη σελίδα https://blogs.sch.gr/artszosimea/about/.