online-safety-calendar-2019

Το Σχολικό έτος 2018-2019 με τους μαθητές μου από το 20 δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω και από το 1 δημοτικό Σχολέιο Αγίας Βαρβάρας, συνεργαστήκαμε με άλλα Σχολεία της Ελλάδας και του Εξωτερικού, κάναμε χρήση της πλατφόρμας eTwinning και παρουσιάσαμε στα Σχολεία τα αποτελέσματα της προσπάθειάς μας.

Μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων με όχημα το μάθημα των Εικαστικών οι μαθητές ενημερώθηκαν για το θέμα και επικοινώνησαν τα μηνύματά τους μέσα από τη δημιουργία αφίσας, έκθεση των έργων τους στα Σχολεία, δημιουργία βίντεο, επισκέψεις ειδικών ψυχικής υγείας στα Σχολεία. Υλοποιήθηκε βιωματική δραστηριότητα από το δίκτυο μεσόγειος SOS με τίτλο “Crtl Shift save the planet!”

Αξιοποιήθηκε το εκπαιδευτικό υλικό από τον ιστότοπο:

The 4th primary School of Zografou, Athens, Greece participated in the National School Compettion. Celebrated the Safe Internet day and Mrs Theodora Chandrinou was present in the event organized by the SaferInternet4Kids.gr

Μετάβαση στο padlet.com