Η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση της Εικαστικής Αγωγής στην εκπαιδευτική διαδικασία

Τα οφέλη είναι ορατά στην ψυχική, πνευματική, συναισθηματική και σωματική υγεία των παιδιών. Η Τέχνη είναι ένας από τους πολλούς τρόπους αυτοέκφρασης και ενθάρρυνσης προς ενδοσκόπηση. Κρυμμένες μνήμες των παιδιών μπορεί να ανακληθούν, ενώ μέσα από τη ματιά του ειδικού επιιστήμονα, να αποκαλυφθούν πολλά προσωπικά δεδομένα. Με λεκτικές και μη λεκτικές μορφές έκφρασης , μέσα από ζωγραφιές, ποιήματα, δραματοποίηση – θετρικό παιχνίδι κ.ά. το ίδιο το παιδί αποκαλύπτει και ανακαλύπτει τον εαυτό του, ελευθερώνεται. Η δημιουργική απασχόληση του παιδιού με τα Εικαστικά όταν συνδεθεί με την Συναισθηματική Αγωγή προσφέρει τα μέγιστα:
 Δίνει διέξοδο σε συμπλεγματικές καταστάσεις που προκαλούν αίσθημα ενοχής, ντροπής κ.λ.π.
 Το βοηθά να προσδιορίσει την ταυτότητά του μέσα από τη συναναστροφή και τη σχέση του με τους άλλους.
 Αποκαλύπτοντας κι αναγνωρίζοντας τα συναισθήματά του μαθαίνει να τα χειρίζεται. Παρορμήσεις και αρνητικά συναισθήματα ανιχνεύονται καλλιεργώντας το έδαφος για την οριοθέτηση και τον έλεγχό τους.
 Η κάθαρση συνδέται με αυτή τη διαδικασία. Άλλωστε, όταν κρυμμένα συναισθήματα έρθουν στην επιφάνεια αποκτούν οντότητα, όνομα και όρια γι’ αυτό απομυθοποιούνται και δεν προκαλούν σύγχιση και ταραχή.
 Στοιχεία του χαρακτήρα του αναδεικνύονται, εντοπίζεται η μοναδικότητα και τονώνεται η αυτοπεποίθηση.
 Το παιδί βρίσκει τρόπους να αντιμετωπίσει νέες άγνωστες ψυχολογικές καταστάσεις, να τις κάνει διαχειρίσιμες και λειτουργικές προς όφελός του.
 Η ομαδοσυνεργατική μέθοδος διδασκαλίας θα οφελήσει περισσότερο μέσα από τον διάλογο και τη ερμηνεία των έργων στην ομάδα.
 Καλλιεργείται η ενσυναίσθηση-empathy, πολύ περισσότερο όταν γίνει διάχυση των ατομικών εργασιών στον κύκλο της ομάδας.
 Προετοιμάζεται το έδαφος ώστε ο νέος άνθρωπος να αποδεχθεί τον εαυτό του, να μάθει να μοιράζεται, να ενταχθεί στην ομάδα και κατ’ επέκταση να κονωνικοποιηθεί.

Με όχημα την Εικαστική Αγωγή η πρόληψη βλαπτικών συμπεριφορών είναι δυνατή κι έχει μόνιμο χαρακτήρα.

Αθήνα– 22 Μαϊου 2012.

Children Develop Life Skills through Art Activities

Art may seem like fun and games but the child is actually learning a lot through exploring the arts and doing art activities.

Children gain useful life skills through art.

Why is art important? This is a question many parents ask themselves when they are enrolling their child in school. “Arts education does solve problems. Years of research show that it is closely linked to almost everything that we as a nation say we want for our children and demand from our schools: academic achievement, social and emotional development, civic engagement, and equitable opportunity” (Smith).

It is a proven fact that children involved in art make higher grades than children that are not involved. Exposure to the arts provides many important advantages because it affects the growth and progress of children and benefits children in many learning environments.
Art is important to children in their developmental years because they are able to express themselves.
It also improves their learning process.
Art makes children look forward to learning. Schools that have art programs usually have higher attendance. That is because students get excited about that art class and want to go to school and participate instead of their parents making them go to school.
If there was no art in school, there would be more children dropping out and getting themselves in trouble.
Why is Education of the Arts so Important in High School?
Art is very important in all of our lives because it enhances our understanding to problem solve, boosts our creative thinking and heightens self-expression. It is also considered a form of entertainment, not only for ourselves but for communication with others as well.
Athens, 22 of May 2012,
Theodora Chandrinou