Κομοτηνή-ΠαιΔΙΚΟ μου Δικαίωμα: 12 ώρες με δράσεις ενημέρωσης για την κακοποίηση των παιδιών

00e6b5af screenshot 62

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» και με αφορμή τη 19η Νοεμβρίου/«Παγκόσμια Ημέρα ενάντια στην Κακοποίηση των Παιδιών» και την 20η Νοεμβρίου/«Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα των Παιδιών», οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια σειρά δράσεων κατά της κακοποίησης των παιδιών και υπέρ των Δικαιωμάτων τους με τίτλο: «ΠαιΔΙΚΟ μου..Δικαίωμα», τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου, στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής, που πραγματοποίησε το Κέντρο Νεολαίας και εθελοντισμού exagono του Δήμου Κομοτηνής, το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας Κομοτηνής – Παιδικά χωριά SOS, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης, ο Ξενώνας Φιλοξενίας Κακοποιημένων Γυναικών και Παιδιών του Δήμου Κομοτηνής, το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού, το Χαμόγελο του Παιδιού, ο Σύλλογος παιδιών και ενηλίκων με ΔΑΔ, Αυτισμό και Asperger (ΔΑΔΑΑ) Κομοτηνής, η UNICEF Greece και πλήθος άλλων φορέων.
IMG 3d4725e4dd2a4836a6689e5e61e90d51 V IMG 9f98bb560e5cb40aab655b40916be4ee V IMG 5ab373596e23f83e9068b35df64f58ab V
Στο πλαίσιο των δράσεων οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ζωγράφισαν, έγραψαν ποιήματα και δημιούργησαν κολάζ για τα δικαιώματά τους, με σκοπό να εκφράσουν την αντίδραση τους σε κάθε μορφή κακοποίησης – εκμετάλλευσης του παιδιού και να ευαισθητοποιήσουν την κοινή γνώμη.
IMG efd0a0dfff6798fb5ae3afd4e00b21cf V IMG 714c25c3ef08eca9099cd91cf849fd73 VIMG 5733e98762640dd460909fa426a62495 V
Επίσης συμμετείχαν στη δράση «U-Report Greece», Unicef Greece και το Δίκτυο για τα δικαιώματα του παιδιού «Τι ξέρεις για τα δικαιώματα σου; Τι προτείνεις για την προστασία τους;». Τη δράση πραγματοποίησε ο κ. Πάνος Χριστοδούλου, Γενικός Διευθυντής του Δικτύου για τα Δικαιώματα του παιδιού.

Η εκδήλωση είχε ως στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση τόσο των Παιδιών και των Νέων, τόσο και της τοπικής κοινωνίας για το ζήτημα της προάσπισης των Δικαιωμάτων των Παιδιών, όπως ορίζεται από τη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών, εστιάζοντας στο δικαίωμα των Παιδιών, στην προστασία από κάθε μορφή Βίας, Κακοποίησης, Σεξουαλικής Εκμετάλλευσης και Παραμέλησης.

Το exagono είναι ένας πολυχώρος δημιουργίας, συνεργασίας, ελεύθερος για Νέους με ανησυχίες!

Το Κέντρο Νεολαίας και Εθελοντισμού exagono Δήμου Κομοτηνής, αποτελεί μία δυναμική δομή, η οποία θέτει στο επίκεντρο τη Νέα Γενιά και οι προτεραιότητές του είναι:

• η διασύνδεσή της με φορείς υποστήριξης τοπικά και περιφερειακά,
  • η διαρκής ενημέρωση για ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης,
  • η αναζήτηση ευκαιριών και ενδιαφερόντων,
  • η σύνδεση με προγράμματα και πρωτοβουλίες που τους αφορούν,
  • η δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου,
  • η ενδυνάμωση των πολιτικών δράσης για τη Νεολαία σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.

exagono favicon 300x300