ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Φύλλο εργασίας στην Ιστορία Β΄ Τάξης Γυμνασίου. Κεφ. 3.Ι.3

Η Βασιλεία του Μιχαήλ Γ΄ και η αυγή της Νέας Εποχής.

1. Ποιο γεγονός επέτρεψε στη βυζαντινή κυβέρνηση να ασχοληθεί με στρατιωτικά και πολιτιστικά θέματα;

_______________________________________________________________

1. Τις υποθέσεις του κράτους ανέλαβε για _____ χρόνια (τέλη ___ – αρχές ____) ο καίσαρ ________, θείος του νεαρού Μιχαήλ Γ΄.
  2. Ποιο ίδρυμα ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του; : ____________________________________
  3. Ποιος ανέλαβε τη διεύθυνση της Σχολής: ______________________________________
  4. Το πανεπιστήμιο περιλάμβανε τις εξής σχολές
    1. της ____________________ με επικεφαλής τον Λέοντα
    2. της ____________________ με επικεφαλής τον Θεόδωρο
    3. της ____________________ με επικεφαλής τον Θεοδήγιο
    4. της ____________________ με επικεφαλής τον Κομητά
  5. Ο Βάρδας έδειχνε την υποστήριξή του με
    3. __________________________________
  6. Την εποχή αυτή παρατηρούμε στροφή στη συλλογή και μελέτη των _____________________ που προετοιμάζει την αναβίωση των ___________________________ κατά την εποχή του Κωνσταντίνου Πορφυρογέννητου.
  7. Ο Πατριάρχης Φώτιος ήταν ταυτόχρονα και σπουδαίος λόγιος της εποχής. Έργα του είναι
    1. η ______________________, που περιέχει _______________________ και ένα
    2. __________________________________
  8. Διαβάστε το παράθεμα από τον «Βίο Ιγνατίου». Ποιες αρετές του Φωτίου συνέβαλαν στη μόρφωσή του;
    3. __________________________________
    4. __________________________________
  9. Η καταγωγή και ο πλούτος αποτελούν και στις μέρες μας εισιτήριο για την επιτυχία; Αναπτύξτε τις απόψεις σας σε μια παράγραφο στο τετράδιό σας.
  10. Ποια ήταν η σπουδαιότερη επιτυχία των Αράβων εναντίον του Βυζαντίου; : η _____________ του _________________ το 838. Θεωρήθηκε τεράστιο πλήγμα επειδή:
    2. __________________________________.
  11. Οι συνεχείς συνοριακοί πόλεμοι με τους Άραβες είχαν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία της βυζαντινής ____________________ ποίησης. Αποτελεί το σημαντικότερο δείγμα της ______________ ή ______________ λογοτεχνίας και συνυπήρχε με τη ______________ γραμματεία.
  12. Ποιοι ήταν οι αγύρτες; ___________________________________________________
  13. Αξίζουν να αναφερθούν τα _____________________ και ιδίως του _________________ καθώς και το άσμα του ____________________________.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.