ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Στην 13η ενότητα του Σχολικού Εγχειριδίου «Γλώσσα Δ’ Δημοτικού-Πετώντας με τις λέξεις» στο τρίτο τεύχος με τίτλο «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίδιοι» στη σελ. 40, αναπτύσσεται η θεματολογία σχετικά με τα Δικαιώματα των παιδιών.

Όλα τα παιδιά έχουν τα ίδια δικαιώματα.Όλα τα παιδιά είναι ίσα.Πρέπει να ζουν σε μια κοινωνία που να σέβεται και να προασπίζει τα δικαιώματά τους.

Μέσα από το παρακάτω βίντεο γίνεται προσπάθεια να διδαχθούν τα δικαιώματα των παιδιών με τρόπο παραστατικό και χρησιμοποιείται ως βάση για παρατήρηση, υλικό για απαντήσεις σε ερωτήσεις και αντικείμενο προβληματισμού.

Για να κατεβάσετε το αρχείο κάντε κλικ εδώ

Κατηγορίες: ΓΛΩΣΣΑ Δ ΤΑΞΗ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Καλημέρα κόσμε!