Απρ 24 2010

Η ΜΑΡΟΥΛΑ ΚΛΙΑΦΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 9ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

imgp1291.JPG

Στο 9ο Γυμνάσιο Τρικάλων, την περασμένη Δευτέρα 19 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε συνάντηση-συζήτηση των μαθητών της Α’ τάξης με προσκεκλημένη την συμπολίτισσα συγγραφέα κ. Μαρούλα Κλιάφα. Αφορμή για την συνάντηση στάθηκε ένα απόσπασμα από το βιβλίο της “Ο δρόμος για τον Παράδεισο είναι μακρύς” που διδάσκεται στο μάθημα  “Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας”.
Η συγγραφέας μίλησε για το έργο της, οι μαθητές έθεσαν τους προβληματισμούς τους σχετικά με τα θέματα της φιλίας, του ρατσισμού και της διαφορετικότητας που θίγεται στο έργο αυτό, καθώς επίσης και για τις τεχνικές που χρησιμοποιεί η συγγραφέας.
Ήταν πραγματικά μια “ζωντανή” εκδήλωση ώστε να γνωρίσουν οι μαθητές τη συγγραφέα και τον τρόπο σκέψης και δημιουργίας.
Ως έλάχιστη ανταπόδοση στη συγγραφέα αφιερώνεται το παρακάτω “ποίημα” που ουσιαστικά αποτελείται από τίτλους διαφόρων βιβλίων της.

imgp1290.JPG

[Στη Μαρούλα]
Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς. [Παρότι]
Δύσκολοι καιροί για μικρούς πρίγκιπες
Οι πελαργοί θα ξαναρθούν. [Γι’ αυτό]
Ας παίξουμε πάλι
Άγρια παιχνίδια. [Καθώς]
Η ηλιαχτίδα [χαϊδεύει]
Ένα δέντρο στην αυλή μας [και του λέει]
Τρομακτικά παραμύθια για ατρόμητα παιδιά.
Τέρμα. Εδώ κατεβαίνουν όλοι…

imgp1293.JPG