Φεβ 18 2010

Τον σκότωσε γιατί του έβαλε κακούς βαθμούς

δράστης της επίθεσης σε σχολείο της Γερμανίας σκότωσε τον πρώην καθηγητή του επειδή του είχε βάλει κακούς βαθμούς.

Ο φερόμενος ως δράστης της σημερινής δολοφονίας ενός καθηγητή σε τεχνικό λύκειο του Λούντβιχσχάφεν στη δυτική Γερμανία είναι ένας 23χρονος πρώην μαθητής του που είχε εκνευριστεί για την κακή βαθμολογία που του είχε βάλει, δήλωσε ο γενικός εισαγγελέας του Φράνκενταλ Λόταρ Λίμπιχ.

Ο δράστης που ήταν οπλισμένος με ένα μαχαίρι και ένα πιστόλι με άσφαιρα φυσίγγια, συνελήφθη όταν σήμανε συναγερμός στο σχολείο στις 10:00 (τοπική ώρα).

«Ως κίνητρο δήλωσε ότι ήταν πολύ θυμωμένος με αυτό τον καθηγητή επειδή του είχε βάλει κακούς βαθμούς», δήλωσε ο Λίμπιχ κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου. Η αστυνομία βρήκε τον 58χρονο καθηγητή μαχαιρωμένο στις σκάλες ενός κτιρίου που βρίσκεται δίπλα στο σχολείο. Πέθανε επί τόπου.

Ο πρώην μαθητής, που θα εμφανιστεί ενώπιον του δικαστηρίου αύριο Παρασκευή, επιτέθηκε και σε έναν άλλο καθηγητή χωρίς όμως να τον τραυματίσει. Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολλά ανάλογα σοβαρά περιστατικά σε σχολεία της Γερμανίας.