Δεκ 26 2008

Δασκάλα σκότωσε μαθητή για να τον ”σωφρονίσει”

Σε κάθειρξη 6 χρόνων καταδικάστηκε μία 23χρονη Aιγύπτια δασκάλα επειδή χτύπησε ένα μικρό μαθητή. Το αποτέλεσμα αυτού του χτυπήματος ήταν ο θάνατος του άτυχου παιδιού, σύμφωνα με ανακοίνωση δικαστικών πηγών.

Ο άτυχος 11χρονος μαθητής, έκανε τη δασκάλα του να θυμώσει επειδή ήταν ανήσυχος την ώρα του μαθήματος. Τότε η 23χρονη χτύπησε με δύναμη στο στήθος το μαθητή με αποτέλεσμα το άτυχο παιδί να πεθάνει μέσα στην τάξη, μπροστά στα μάτια των συμμαθητών του.

Για το περιστατικό δεν δόθηκαν λεπτομέρειες, όμως το γεγονός πήρε μεγάλες διαστάσεις με αποτέλεσμα να βγει ξανά στην επιφάνεια και να ξεκινήσουν συζητήσεις για τη βία που ασκείται στα σχολεία της Αιγύπτου, αφού πολλοί είναι εκείνοι οι δάσκαλοι που χαστουκίζουν και χτυπούν τα παιδιά τακτικά, πιστεύοντας πως με αυτόν το βάρβαρό τρόπο θα τα «σωφρονίσουν»!