Νοέ 18 2008

Τα παιδιά συμπεριφέρονται σαν «ζώα» πιστεύει το 53% των ενηλίκων

Κάτω από: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ

ΛΟΝΔΙΝΟ

Πάνω από τους μισούς Βρετανούς πιστεύουν ότι τα παιδιά αρχίζουν να συμπεριφέρονται σαν «ζώα» και μεγάλο ποσοστό ισχυρίζεται ότι αποτελούν κίνδυνο για την κοινωνία, σύμφωνα με τα αποτελέσματα δημοσκόπησης, καθώς η δαιμονοποίηση των ανηλίκων εξαπλώνεται εν μέσω αύξησης της παιδικής εγκληματικότητας στη χώρα.

Οπως αποκαλύπτει η έρευνα, το 53% των ερωτηθέντων πιστεύουν ότι οι ανήλικοι έχουν αρχίσει να συμπεριφέρονται σαν ζώα, ενώ το 49% λένε ότι αποτελούν όλο και μεγαλύτερο κίνδυνο για τα υπόλοιπα παιδιά και για τους ενηλίκους. Επίσης το 43% πιστεύουν ότι «κάτι πρέπει να γίνει», για να προστατευτεί η κοινωνία από τα παιδιά και τους νέους. Τη δημοσκόπηση διενήργησε η εταιρεία YouGov για λογαριασμό της φιλανθρωπικής οργάνωσης «Barnando’s» με τη συμμετοχή 2.021 ενηλίκων. Σύμφωνα με την οργάνωση, τα αποτελέσματα καταδεικνύουν μια «αδικαιολόγητη και ανησυχητική έλλειψη ανεκτικότητας απέναντι στα παιδιά». Οπως αναφέρει, η δημοσκόπηση είναι σύμφωνη με τη Βρετανική Ερευνα για το Εγκλημα, που δημοσιοποιήθηκε πρόσφατα και δείχνει ότι οι πολίτες έχουν την αντίληψη πως τα παιδιά ευθύνονται για περίπου το ήμισυ των εγκλημάτων, όταν τα στοιχεία δείχνουν ότι το πραγματικό ποσοστό είναι 12%. «Είναι αποκρουστικό το γεγονός ότι λέξεις όπως “ζώα” και “παράσιτα” χρησιμοποιούνται καθημερινά όταν αναφερόμαστε σε παιδιά. Δεν πρόκειται για αναφορές σε μια μικρή μειονότητα των παιδιών, αλλά αντανακλούν την αντίληψη του κόσμου για όλα τα παιδιά. Το αληθινό έγκλημα είναι ότι αυτού του είδους οι χαρακτηρισμοί και η νοοτροπία δεν κάνουν τίποτα για να βοηθήσουν εκείνους τους νέους που είναι δύσκολοι, απείθαρχοι ή δεν συμπεριφέρονται σωστά ώστε να αλλάξουν» όπως λέει ο διευθυντής της οργάνωσης Μάρτιν Νάρεϊ. Οπως αναφέρει η έρευνα, τα παιδιά που εμπλέκονται σε εγκληματικές δραστηριότητες προέρχονται από τις πιο φτωχές οικογένειες και έχουν τη χειρότερη εκπαίδευση. Σημειωτέον ότι η Βρετανία έχει ένα από τα υψηλότερα ποσοστά παιδικής φτώχειας μεταξύ των αναπτυγμένων χωρών: σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, 3,9 εκατ. παιδιά (ένα στα τρία) ζουν στη φτώχεια. Η αντικοινωνική και εγκληματική συμπεριφορά των παιδιών και των νέων είναι ένα ζήτημα που απασχολεί συχνά την πολιτική συζήτηση στη Βρετανία, ενώ υποθέσεις εγκλημάτων με δράστες ή θύματα παιδιά κάνουν ολοένα και πιο συχνά την εμφάνισή τους στα πρωτοσέλιδα. Ενα από τα πιο σοκαριστικά παραδείγματα ήταν η πρόσφατη καταδίκη τριών εφήβων για τη δολοφονία ενός πατέρα τριών παιδιών, τον οποίο ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου μπροστά στα μάτια της 12χρονης κόρης του, αφού είχε επιχειρήσει να τους μιλήσει επειδή πίστευε ότι είχαν καταστρέψει το αυτοκίνητο της συζύγου του.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ – 18/11/2008