Νοέ 05 2008

Η διάρκεια των σχολικών διακοπών

Κάτω από: Εκπαιδευτικά

Η διάρκεια των σχολικών διακοπών ποικίλλει από χώρα σε χώρα, όπως επίσης και από τη μια βαθμίδα στην άλλη μέσα στην ίδια χώρα Η κατανομή των σχολικών διακοπών διαφοροποιείται επίσης και από περιοχή σε περιοχή στις περιπτώσεις της Γερμανίας, Ολλανδίας και Αυστρίας ή από δήμο σε δήμο στις περιπτώσεις της Φιλανδίας, Σουηδίας και Ηνωμένου Βασιλείου. Σύμφωνα με τα στοιχεία κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου το σχολικό έτος διακόπτεται για μία εβδομάδα περίπου (τέλη Οκτωβρίου/αρχές Νοεμβρίου) στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες εκτός από την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία, την Αυστρία και την Πορτογαλία. Στα τέλη Δεκεμβρίου, σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες το σχολικό έτος διακόπτεται εκ νέου για τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι οποίες διαρκούν γύρω στις 2 εβδομάδες (στη Σουηδία διαρκούν 3 εβδομάδες).
Μετά τη λήξη της χειμερινής περιόδου σχεδόν όλοι οι μαθητές των ευρωπαϊκών χωρών διακόπτουν τις σχολικές τους δραστηριότητες για ένα σύντομο χρονικό διάστημα διάρκειας μίας ή δύο ημερών έως και δύο εβδομάδων μεταξύ Ιανουαρίου και Μαρτίου Όπως διαπιστώνεται από τα στοιχεία, στη
Δανία και στην Ελλάδα δεν προβλέπεται διακοπή των σχολικών δραστηριοτήτων κατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου, Οι διακοπές του Πάσχα είναι κατά κανόνα μεγαλύτερης διάρκειας. Διαρκούν από 4 ημέρες (στη Φιλανδία) έως 10 ημέρες (στη Δανία, Ισπανία, Σουηδία, Βόρειο Ιρλανδία, Νορβηγία, Ιρλανδία και Αυστρία) ή 2 εβδομάδες (στο Βέλγιο, Ελλάδα, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Πορτογαλία, Αγγλία/Ουαλία και Σκωτία). Τέλος, η διάρκεια αυτής της περιόδου διακοπών ποικίλλει στις περιπτώσεις της Γερμανίας, Ιταλίας και Ισλανδίας
Σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες όπως το Βέλγιο (Φλαμανδική και Γερμανόφωνη κοινότητα), τη Γερμανία, το Λουξεμβούργο, την Ολλανδία, την Αυστρία, την Αγγλία/Ουαλία, τη Βόρειο Ιρλανδία, οι μαθητές διακόπτουν εκ νέου τις σχολικές τους δραστηριότητες κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου από μία έως επτά ημέρες
Η περίοδος των καλοκαιρινών διακοπών κυμαίνεται από 6 έως και 14 εβδομάδες. Οι μαθητές έχουν τις λιγότερες καλοκαιρινές διακοπές (γύρω στις 6 εβδομάδες) στη Γερμανία, στην Ολλανδία (πρωτοβάθμια εκπαίδευση) και στο Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία, Ουαλία και Σκωτία). Αντίθετα, οι καλοκαιρινές διακοπές διαρκούν γύρω στις 13 εβδομάδες στην Ιρλανδία (δευτεροβάθμια εκπαίδευση) και στην Ιταλία (13-14 εβδομάδες). Τέλος, οι αργίες (θρησκευτικές, εθνικές γιορτές) κυμαίνονται από μία (Αγγλία/Ουαλία) έως δέκα ημέρες (Γερμανία, Πορτογαλία).
Οσον αφορά τις υπόλοιπες χώρες, στην Αυστραλία και στη Ζηλανδία το σχολικό έτος διαιρείται σε 4 τρίμηνα μεταξύ των οποίων παρεμβάλλονται διαστήματα δεκαπενθήμερων διακοπούν ενώ οι καλοκαιρινές διακοπές είναι μεγαλύτερης διάρκειας. Τέλος, στις Η.Π.Α., στον Καναδά και στην Ιαπωνία το σχολικό έτος διακόπτεται το χειμώνα (γύρω στα τέλη Δεκεμβρίου), την Άνοιξη (Μάρτιο ή Απρίλιο) και το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο).

Η ΕΡΕΥΝΑ 05 Νοεμβρίου 2008